dzisiaj jest: 18 października 2017 r.   ::    imieniny: Juliana, Łukasza, Bogumiła
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Rynek z Ratuszem w Zakliczynie
Zakola z plażami na rzece Dunajec
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej DolnejGmina Ciężkowice

Rudka - upamiętnią cywilne ofiary I wojny światowej

rudka urocz ofiary wojny6 sierpnia, w rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów, w Rudce - w Gminie Wierzchosławice - odbędzie się uroczystość upamiętniająca mieszkańców tej miejscowości, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Jest to 15 ekshumowanych osób, cywilnych ofiary wojny. Ich pochówek i ceremonia mu towarzysząca odbędzie się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Ekshumowane szczątki zmarłych spoczną na cmentarzu parafialnym w Rudce, w mogile zbiorowej. Grób ten otoczony zostanie opieką i traktowany będzie przez mieszańców parafii Rudka, jako Miejsce Pamięci Narodowej z lat I wojny światowej.

Ekshumacji wspomnianych ofiar z grobów polowych przy kaplicy św. Zofii w Rudce dokonano w listopadzie 2016 oraz lipcu 2017 roku. Mieszkańcy, których pochówek odbędzie się 6 sierpnia, zginęli w grudniu roku 1914.

Program uroczystości w dniu 6 sierpnia w Rudce przedstawia się następująco:

- Godz. 11.30 - Msza Św. w intencji mieszkańców Rudki - cywilnych ofiary I wojny światowej (Kościół parafialny pw. Matki Bożej Różańcowej w Rudce)
- Godz. 13.00 - Ceremonia oficjalna (cmentarz parafialny w Rudce):
- poświęcenie grobu ekshumowanych i modlitwy;
- hymn państwowy;
- oficjalne wystąpienia;
- wspomnienie historyczne;
- złożenie kwiatów i zniczy przed grobem ekshumowanych;
- odśpiewanie „Roty”;
- zakończenie ceremonii.

Do udziału w uroczystości zapraszają: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jacek Hudyma, Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg, Sołtys Rudki Andrzej Malik wraz z Radą Sołecką, Radny Gminy Wierzchosławice Roman Kucharski.