dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

73. rocznica Akcji „III Most” - ziemia z lądowiska „Motyl” trafiła do urny pod pomnik Armii Krajowej w Krakowie

most 2017 miniW Zabawie i Wał-Rudzie odbyły się obchody 73. rocznicy Akcji „III Most”. W centrum uroczystości był monument, upamiętniający to wydarzenie, znajdujący się w Wał Rudzie. Ważnym momentem ceremonii było pobranie ziemi z konspiracyjnego lądowiska „Motyl”. Ma ona trafić do urny pod pomnik Armii Krajowej, który powstaje w Krakowie.

Podczas ceremonii pod pomnikiem Zarząd Powiatu Tarnowskiego reprezentował Stefan Dzik - Radny powiatowy i Członek Zarządu Powiatu.

most 2017 1
- Akcja „III Most” była ważnym wkładem Polaków w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Jednakże wielu żołnierzy Armii Krajowej i batalionów Chłopskich zaangażowanych i zasłużonych w rozpracowaniu rakietowej Enigmy nie doczekało się z tego powodu należytego uznania i szacunku. Okazane im przez władzę ludową dowody wdzięczności sprowadzały się często do brutalnego przesłuchania, śledztwa, więzienia, utraty zdrowia a nawet życia. Tym bardziej jesteśmy zobligowani, aby po 73. latach mocno zaakcentować kolejną rocznicę Akcji  „III Most” - mówił w swoim wystąpieniu Stefan Dzik.

most 2017 2
Dalsza część obchodów miała miejsce w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Celebrowanej tam Mszy św. przewodniczył ks. kapelan Marcin Krępa. Po jej zakończeniu ks. Zbigniew Szostak, kustosz zabawskiego sanktuarium, wręczył pamiątkowe ryngrafy, wydane z okazji 30-lecia beatyfikacji bł. Karoliny, darczyńcy znajdujących się w Zabawie elementów samolotu „Dakota” - Przemysławowi Pawłowiczowi oraz Prezesowi firmy Omega Pilzno - Adamowi Godawskiemu.

most 2017 3
Pamiątkowe odznaczenia za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z rąk prof. Leszka Żukowskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, otrzymała Józefa Szczurek-Żelazko - Poseł RP oraz Wiceminister Zdrowia, a także Zbigniew Mączka - Burmistrz Radłowa. Medal na 25-lecie ŚZŹAK w Dębicy otrzymał mjr prof. Leszek Żukowski - Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

most 2017 4
Kwiaty od społeczności powiatu przed pomnikiem Akcji „III Most” złożyli: Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, Członek Zarządu Powiatu Stefan Dzik oraz Radny powiatowy Marek Podraza.

most 2017 5
Na zakończenie uroczystości zebrani mogli zobaczyć pokaz sprawności strzeleckiej w wykonaniu strzelców z Jednostki Strzeleckiej nr 2092 Tarnowie im. Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Tarnowskiej.

most 2017 6
Uroczystości zorganizował Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka we współpracy z Okręgiem Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Patronat honorowy nad obchodami sprawował Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Więcej na temat historii Akcji „III Most” przeczytasz - tutaj.