dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

O problemie dopalaczy na szkoleniu w Starostwie

dopal szk miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się szkolenie pt. „Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne?”, przeprowadzone przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.


Celem szkolenia było zaprezentowanie uczestnikom zagrożeń dla zdrowia publicznego, stwarzanych przez tzw. „dopalacze” oraz uświadomienie, że współpraca organów nadzoru uzupełniona o odpowiednie działania edukacyjne, jest jedyną skuteczną strategią walki z tym zjawiskiem. Adresatami konferencji były grupy, które ze względu na charakter swojej pracy, mogą mieć bezpośredni kontakt z osobami przyjmującymi nowe środki psychoaktywne - to jest - nauczyciele, pedagodzy szkolni, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz rodziny zastępcze z terenu Powiatu Tarnowskiego.

dopal szk 1

Powitania licznie zgromadzonych uczestników dokonał Roman Łucarz - Starosta Tarnowski. - Wiedza na temat dopalaczy systematyczne rośnie, jednak w dalszym ciągu istnieje potrzeba zdobywania rzetelnej informacji na ten temat, a także uświadamiania o szkodliwym działaniu dopalaczy oraz informowania o korzystaniu z obowiązujących przepisów i uregulowań, dotyczących ograniczenia dostępności do tych środków. I temu służy dzisiejsze szkolenie - uzasadniał Starosta.

dopal szk 2
Głos zabrał także Jacek Hudyma - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, który  zwrócił uwagę na stan bezpieczeństwa w powiecie w kwestii dopalaczy. Stwierdził, że niezbędna jest odpowiednia profilaktyka w tym zakresie. Podkreślił również konieczność współpracy wszystkich instytucji, które się zajmują problemem, głównie nauczycieli i pedagogów szkolnych oraz placówek pomocy społecznej.

dopal szk 3
Następnie uczestnicy szkolenia wysłuchali trzech prelekcji. Jako pierwszy mówił Jarosław Foremny - Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Przedstawił sytuację w zakresie występowania zjawiska dopalaczy w Powiecie Tarnowskim na tle całego kraju. Następnie Joanna Kosmala - Koordynator ds. nadzoru nad środkami zastępczymi WSSE w Krakowie, omówiła działania podejmowane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej Województwa Małopolskiego, dane epidemiologiczne zjawiska i krótką charakterystykę dopalaczy.

dopal szk 4

Poruszyła także kwestię konsekwencji zdrowotnych, będących wynikiem przyjmowania nowych środków psychoaktywnych. O aktualnych jak i przyszłych działaniach promujących zdrowy styl życia, podejmowanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz przeciwdziałających zjawisku dopalaczy, opowiedziała Magdalena Koperny - kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia w WSSE w Krakowie.

dopal szk 5

W spotkaniu uczestniczył również lek. med. Roman Bartuś - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. Każdy ze słuchaczy otrzymał zaświadczenie, będące potwierdzeniem udziału w  szkoleniu. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło 70 osób.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt