dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Oddali szacunek weteranom działań poza granicami państwa

wet rom 2017 miniNa terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku odbyły się powiatowe obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Święto to, będące częścią współczesnej tradycji Wojska Polskiego, przypada na 29 maja. Obchodzone od 2011 roku, ma podkreślić znaczenie udziału polskich żołnierzy w misjach międzynarodowych.

Uroczystości rozpoczęły się ceremonią oficjalną na placu szkolnym, odegraniem hymnu państwowego oraz wciągnięciem flagi państwowej na maszt.

wet rom 2017 1
wet rom 2017 2
- Pragniemy mocno zaakcentować współczesną tradycję Wojska Polskiego, która wiąże się z udziałem żołnierzy polskich w misjach zagranicznych. To nie tylko historia, ale również dzień dzisiejszy. Oddajemy szacunek żołnierzom weteranom, którzy przecież wypełniali nasze zobowiązania sojusznicze, poprzez szereg działań poza granicami państwa. Chcemy popularyzować tę tematykę w formie działań edukacyjnych oraz uświadamianie naszym mieszkańcom wagi tego zagadnienia - podkreślił w swoim wystąpieniu Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

wet rom 2017 3
wet rom 2017 4
Element edukacyjny obchodów został osiągnięty między innymi dzięki organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Wojskową Komendę Uzupełnień w Tarnowie konkursom edukacyjnym pt. „Żołnierze Wojska Polskiego na misjach pokojowych i stabilizacyjnych”. Były to konkursy wiedzy oraz plastyczny. Wręczenia nagród laureatom dokonali gospodarcze uroczystości - Starosta Tarnowski Roman Łucarz wraz z Wojskowym Komendantem Uzupełnień w Tarnowie ppłk. Piotrem Waręckim.

wet rom 2017 5
wet rom 2017 6
Z kolei weteran działań poza granicami państwa - Czesław Małek przekazał na ręce kierownik strzelnicy poświęconej żołnierzom „misjonarzom”, działającej przy ZSOiZ w Gromniku, Małgorzaty Namysłowski, sportowy karabinek pneumatyczny. - Wierzę, iż będzie on służył młodzieży do podnoszenia własnych umiejętności - powiedział Czesław Małek.

wet rom 2017 7
wet rom 2017 8
Gospodarze ceremonii, wraz z Wójtem Gromnika Bogdanem Staszem, złożyli także wiązankę kwiatów przy mieszczącym się przy szkole pomniku poświęconym ofiarom tzw. rzezi wołyńskiej.

wet rom 2017 9
Na sali gimnastycznej szkoły uczniowie mieli możliwość spotkania z chor. Edmundem Solakiem, ratownikiem medycznym, który służył miedzy innymi w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie. Uświadomił on zebranym specyfikę służby podczas tej misji zagranicznej, jak również podzielił się swoimi wspomnieniami z działań taktycznego ratownika medycznego.

wet rom 2017 10
Obchody zakończył turniej siatkówki, w którym o puchar Woskowego komendanta Uzupełnień w Tarnowie rywalizowało pięć drużyn. Zwycięzcą okazała się drużyna ZSOiZ w Gromniku, przed zespołami wystawionymi przez Państwową Straż Pożarną oraz Policję Państwową. W turnieju uczestniczyły także drużyny tarnowskiego WKU i Starostwa Powiatowego.

wet rom 2017 11
Młodzież otrzymała materiały promujące ideę Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Nie zabrakło też żołnierskiej grochówki, wydawanej uczestnikom obchodów.

wet rom 2017 12
W uroczystościach oprócz młodzieży szkolnej uczestniczyli między innymi weterani działań poza granicami państwa, przedstawiciele organizacji kombatanckich, a także służb mundurowych.