dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Sportowa manifestacja patriotyzmu i pamięci o Żołnierzach Wyklętych

wykl wierzch 2017 miniZa nami kolejne wydarzenia z cyklu powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Wierzchosławicach odbyły się imprezy związane z postacią płk. Adama Boryczki - II Nocny Bieg Pamięci ŻW oraz V Drużynowy Turniej Judo.

10 marca odbył się w Wierzchosławicach II Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc Adama Boryczki. W biegu wystartowało około 400 biegaczy i chodziarzy z całej Polski, w tym również żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

wykl wierzch 2017 1

Dodatkową atrakcją tego wydarzenia była diorama Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień’39”, przedstawiająca sylwetki żołnierzy, broń i wyposażenie antykomunistycznego podziemia, prezentowana w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Zwycięzcą biegu okazał się Grzegorz Czyż, który jako pierwszy przekroczył linię mety. Uczestnicy wydarzenia podkreślali jego doskonałą organizacje, za którą odpowiadało Stowarzyszenie „Inicjatywy Społeczne” z Wierzchosławic. Przedsięwzięcie wsparło Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

wykl wierzch 2017 2
Jak podkreślał Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego - Jacek Hudyma, bieg to przede wszystkim okazja do zamanifestowania postawy patriotycznej. - Motywacją do uczestnictwa w biegu jest upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Tym wydarzeniem pokazujemy, iż można uczynić to w niezwykłej formie, łącząc elementy patriotyczne z wysiłkiem sportowym - dodaje Jacek Hudyma.

wykl wierzch 2017 3
W Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach odbył się także V Drużynowy Turniej Judo im. cc płk Adama Boryczki. Zawody zwyciężyła drużyna w składzie: Wiktoria Kordela, Sara Łazarek, Konrad Kordela, Alicja Gajczewska, Kamil Urban, Kacper Hołda, Witold Skrabot, Nadia Wodzińska, Amelia Nosek, Konrad Łukasiński, reprezentująca Judo Klub Stowarzyszenia „Inicjatywy Społeczne” z Wierzchosławic, pokonując między innymi Błękitni MPEC Tarnów i drużynę MKS Pałac Młodzieży Tarnów.

wykl wierzch 2017 4
V Drużynowy Turniej Judo im. cc płk Adama Boryczki w Wierzchosławicach objął patronatem honorowym Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

wykl wierzch 2017 5
Organizację imprez wsparła również Grupa Azoty S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie oraz Gmina Wierzchosławice.

Więcej fotografii z tych wydarzeń dostępnych jest - tutaj.