dzisiaj jest: 18 czerwca 2018 r.   ::    imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top unia europejska

baner top rzeczpospolita polska

baner top esop

Młodzi kucharze z ZSP w Ryglicach podnosili swoje kompetencje w portugalskiej Fatimie

rozmiar tekstu w artykule:

fatima ryg miniUczniowie technikum żywienia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach uczestniczą w projekcie „COOK HEALTHY - EAT HEALTHY - LIVE HEALTHY”, realizowanego w ramach programu Erasmus +. W lutym br. spędzali czas w Portugalii, gdzie podnosili swoje kompetencje językowe, gastronomiczne i informatyczne.

Wizyta w Fatimie była wspaniałą okazją do poznania kultury Portugalii oraz pozostałych krajów partnerskich. Każdy dzień zaczynał się od zabaw integracyjno-energetyzujących, które wprawiały uczniów w dobry nastrój i dawały im energię do pracy.

fatima ryg 1

Ważnym punktem wizyty były zajęcia informatyczne podczas których uczestnicy projektu uczyli się jak stworzyć stronę internetową oraz info-booka. Uczniowie brali udział w lekcji języka portugalskiego, podczas której poznali słowa i zwroty, bardzo przydatne w komunikacji. Biorąc pod uwagę temat projektu, najważniejszą częścią roboczą wizyty były warsztaty gastronomiczne. Uczniowie najpierw przygotowywali tradycyjne potrawy swoich krajów, a następnie pomagali swoim kolegom z krajów partnerskich gotować ich tradycyjne potrawy.

fatima ryg 2

Nie zabrakło również czasu na integrację i poznawanie regionu. Uczniowie odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Fatimie, które znajduje się w sąsiedztwie szkoły. Dla katolików stanowi ono szczególne miejsce objawień, których 100-tną rocznicę obchodzimy właśnie w tym roku. Zwiedzili Muzeum Oliwy, w którym zapoznaliśmy się z procesem tłoczenia oliwy i jej walorami zdrowotnymi. Byli również w Vida de Cristo- muzeum figur woskowych przedstawiających najważniejsze 33 sceny z życia Jezusa.

fatima ryg 3

Odwiedzili niezwykle piękne miejsce Mira de Aire - jedną z największych jaskiń w Portugalii, która stanowi jeden z 7 cudów świata w kategorii cuda przyrody. Mieli niepowtarzalną okazję do zwiedzenia Óbidos - zachwycającego, niezwykle uroczego średniowiecznego miasteczka z wąskimi bajecznie pięknymi uliczkami, ruinami zamku i murami obronnymi.

fatima ryg 4

Podczas tego wspaniałego tygodnia byli również w Nazaré, aby zachwycać się nie tylko tym miastem, ale przede wszystkim wodami Oceanu Atlantyckiego.

fatima ryg 5
Wizyta spełniła swoje założenia, do których należało podnoszenie poziomu kompetencji językowych, gastronomicznych i informatycznych, a także rozwijanie tolerancji wobec innych kultur, poznawanie kultury Portugalii i zwyczajów uczniów z Turcji, Włoch oraz Rumunii. Uczniowie przyznali, iż mimo że jesteśmy różni, wiele nas łączy, co fantastycznie potwierdziło się w praktyce.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:511
Wczoraj:306
W tym tygodniu:511
W tym miesiącu:7771
Ogółem:926305

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

soik nowy sacz

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd