dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

W Szerzynach odsłonięto monument upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

szerzyny wykleci miniW Szerzynach, uroczystą Sesją Rady Gminy Szerzyny, która powołana została z okazji 286. Rocznicy Pierwszej Lokacji Miasta, jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie ustanowienia pomnika pamięci Żołnierzy Wyklętych placówki Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Szerzynach.

Wykłady prof. Włodzimierza Bernackiego - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz historyka Piotra Bunara, uświadomiły jak bardzo postaci generała Augusta Emila Fieldorfa Nila, rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki” wpisały się w pejzaż wolnego Państwa Polskiego.

szerzyny wykleci 1
Swoją obecność podczas uroczystości zaanonsował także Starosta Tarnowski Roman Łucarz, który przypomniał, że ostatni niezłomny żołnierz podniósł śmierć dopiero w 1963 roku. Wspomniał również, że święto Żołnierzy Niezłomnych nabrało ogólnopolskiego charakteru. - W naszym powiecie nie ma chyba gminy, która by nie organizowała uroczystości z tej okazji - zapewniał Starosta.

szerzyny wykleci 2
Dzięki staraniom władz samorządowych: Wójta Grzegorza Gotfryda i Rady Gminy w Szerzynach powstało miejsce, które przez wszystkie lata będzie gromadziło mieszkańców, którzy chcąc oddać cześć pamięci Wyklętych, będą mogli w sposób symboliczny uczynić to pod nowo powstałym pomnikiem. Ten szczególny obelisk poświęcony został przez ks. prałata Stanisława Świątka, Dziekana Dekanatu Ołpińskiego i Proboszcza w Szerzynach.

szerzyny wykleci 3
O randze zorganizowanego wydarzenia świadczył również fakt, że Honorowy Patronat nad uroczystością objął Andrzej Duda - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który skierował na ręce Wójta Gminy Szerzyny oraz wszystkich uczestników uroczystości swoje osobiste przesłanie, które zostało publicznie odczytane.

szerzyny wykleci 4
Podczas uroczystości, wśród gości nie zabrakło również rodzin Żołnierzy Wyklętych: rodziny Józefa Mitoraja ps. SOWIŃSKI; rodziny Emila Poręby ps. GROM oraz rodziny Władysława Stanuli ps. BOLEK.

szerzyny wykleci 5
Dodać należy, że całość uroczystości uzupełniona została wymowną częścią artystyczną w wykonaniu grupy teatralnej Improwizacja z Gromnika, która zaprezentowała licznie zgromadzonej publiczności spektakl teatralny „Ocalić od zapomnienia”. Obecnie, w składzie grupy miłośników teatru znajdują się także pracownicy Urzędu Gminy oraz GCKiCz w Szerzynach.

szerzyny wykleci 6
Zorganizowane święto w Szerzynach, było jedną z najpiękniejszych lekcji - retrospekcji do tego ważnego momentu historii, który uczy interpretacji tożsamości, etosu służby i szacunku dla żołnierskiego munduru.

szerzyny wykleci 7
Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest - tutaj.