dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Powiat Tarnowski w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - cykl wydarzeń A.D. 2017

wykleci 2017 miniSamorząd Powiatu Tarnowskiego po raz kolejny inicjuje obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W bieżącym roku program uroczystości obejmuje Gminy Żabno, Wierzchosławice oraz Zakliczyn. Pierwszym wydarzeniem z cyklu obchodów NDPŻW będzie koncert „Amor Patriae Nostra Lex”, zaplanowany na 25 lutego w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie.

W 2011 roku parlamentarzyści przyjęli ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma on rangę święta państwowego, choć nie jest dniem wolnym od pracy. Idea upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej trafiła w oczekiwania społeczne Polaków. Różnorodne przedsięwzięcia i inicjatywy związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych podejmują samorządy różnych szczebli, jak również stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.

wykleci 2017 1
- Po pierwsze jest to wyraz naszej pamięci i szacunku, należnych żołnierzom drugiej konspiracji, którzy nie godząc się na okupację sowiecką, podjęli nierówną i bezkompromisową walkę w obronie niepodległego bytu państwowego i narodowego Polaków. Po drugie jest to nasze dążenie do przywrócenia właściwego miejsca bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, godnego miejsca w historii, zakłamywanej w okresie PRL-u - tłumaczy Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Również w Powiecie Tarnowskim odbędą się liczne wydarzenia związane z uczczeniem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Cykl takich przedsięwzięć, w które zaangażowany jest samorząd powiatu, rozpocznie się 25 lutego koncertem „Amor Patriae Nostra Lex”, w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Program artystyczny, zaprezentowany podczas koncertu, przygotowało Stowarzyszenie Passionart. Usłyszymy w nim między innymi pieśni patriotyczne i partyzanckie oraz muzykę z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza. Wykonawcami będą muzycy i artyści Filharmonii Krakowskiej. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie dostępne są do odebrania w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Ilość miejsc ograniczona.

wykleci 2017 2
W niedzielę 26 lutego w Zakliczynie obchody o godz. 9.30 rozpocznie msza św. w intencji ŻW w miejscowym koście parafialnym. O 11.45 przy pomniku kpt. Jana Dubaniowskiego ps. „Salwa” w Rudzie Kameralnej zaplanowana została ceremonia oficjalna, upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu w Zakliczynie odbędą się także: Bieg Pamięci ŻW „Tropem Wilczym”, gra miejska „ Żołnierze Wykleci w Zakliczynie” oraz koncert Zespołu Forteca.

wykleci 2017 5

Z kolei w Wierzchosławicach zorganizowane zostaną uroczystości związane z postacią płk. Adama Boryczki, cichociemnego, żołnierza Armii Krajowej i WiN. Najważniejszym z nich jest konferencja „Adam Boryczka – żołnierz wyklęty, lecz niezapomniany”, z udziałem historyka rzeszowskiego Oddziału IPN - dr. Krzysztofa A. Tochmana (2 marca, Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach). Będzie on między innymi promował swoją najnowszą publikację pt. „Skok po niepodległość. Pułkownik Adam Boryczka - 1913-1988”. Natomiast Stowarzyszenie Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach zorganizuje Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. CC Adama Boryczki (10 marca) oraz V Młodzieżowy Turniej Judo pamięci płk. Adama Boryczki (12 marca).

wykleci 2017 3
Cykl wydarzeń upamiętniających Żołnierzy Wyklętych zakończy akcja honorowego krwiodawstwa „Krew za krew”, która odbędzie się 30 marca w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.

Jacek Hudyma, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego przypomina: - W ubiegłym roku uczciliśmy w sposób szczególny postać Adama Boryczki, Żołnierza Wyklętego z Wierzchosławic, odsłaniając między innymi poświęconą mu tablicę w Szkole Podstawowej. W bieżącym roku również akcentujemy dziedzictwo pułkownika Boryczki. Natomiast cały cykl wydarzeń zaplanowanych na ten rok przynosi różnorodne przedsięwzięcia – koncerty, wykłady, imprezy sportowe, a nawet akcję krwiodawczą. Wszystkie łączy jedno hasło: „Powiat Tarnowski w hołdzie Żołnierzom Wyklętym”.

wykleci 2017 4
Starosta Tarnowski Roman Łucarz uzupełnia: - Zachęcamy i zapraszamy mieszkańców powiatu do wspólnego uczczenia obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niech będzie to okazja do wspólnego zamanifestowana naszego przywiązana do narodowej historii oraz wartości takich jak: Bóg, Honor, Ojczyzna.