dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Panele fotowoltaiczne na budynku Starostwa

solary miniNa dachu budynku Starostwa Powiatowego w Tarnowie zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne. Instalacja, która przetwarzać będzie energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną ma przynieść nie tylko efekt ekonomiczny, ale przede wszystkim ekologiczny.

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych to 128 tys. zł. Inwestycja sfinansowana została ze środków własnych powiatu oraz z dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zakres robót objął wykonanie na połaci dachu budynku Starostwa przy ul. Narutowicza 72 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 300Wp każdy tj. łącznej mocy 21,6 kWp. Wykonano także instalację elektryczną połączeniową, odgromową i sterującą.

- Płacić będziemy teraz o około dziesięć procent mniejsze rachunki za prąd, ale nie efekt ekonomiczny jest w tym przypadku najważniejszy. Chodzi przede wszystkim o efekt ekologiczny - mówi Starosta Roman Łucarz.

Ogniwa fotowoltaiczne na budynku starostwa to kolejna inwestycja proekologiczna zrealizowana w ostatnim czasie przez Powiat Tarnowski. Podobne instalacje systematycznie powstają w innych powiatowych obiektach - szkołach i domach pomocy społecznej. Ponadto montowane są urządzenia solarne do podgrzewania wody. Wkrótce zlikwidowany zostanie ostatni piec węglowy - w Domu Pomocy Społecznej w Karwodrzy będzie ogrzewanie gazowe.