dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W Zakliczynie znów jest posterunek policji

pos pol zakl miniW Zakliczynie ponownie otwarty i poświęcony został posterunek policji, zlikwidowany przeszło dwa lata temu, a w wydarzeniu wzięli udział m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak oraz Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Po likwidacji posterunku policji w remizie OSP w Zakliczynie od 1 lipca 2014 roku był jedynie Punkt Przyjęć Interesantów, a policjantów było ciężko tam zastać. Starania o reaktywację posterunku podjął Burmistrz Dawid Chrobak gdy tylko PiS wygrał wybory parlamentarne.

pos pol zakl 1
Na pozytywną odpowiedź burmistrz długo nie czekał. Komenda Główna Policji w Warszawie poinformowała, że jest zgoda na posterunek policji w Zakliczynie, a jednym z czynników przesądzających o pozytywnym załatwieniu sprawy była deklaracja samorządu Zakliczyna o możliwości przekazania zaadaptowanego obiektu na potrzeby policji.

- Mieszkańcy niemal na każdym zebraniu poruszali temat ponownego otwarcia posterunku policji, bo dostęp do policjantów był bardzo ograniczony – tłumaczy Burmistrz Dawid Chrobak powód starań o odtworzenie posterunku. – Ludzie z naszej gminy wiele spraw musieli załatwiać w oddalonym o ponad 15 kilometrów Wojniczu. Wiele drobnych interwencji nie zostało po prostu zgłoszonych ze względu na dotychczasową odległość od posterunku.

pos pol zakl 2
Ponownie uruchomiony posterunek policji mieści się na poddaszu Domu Strażaka przy ul. Browarki. Pomieszczenia zostały wyremontowane dzięki środkom przekazanym przez samorząd i policję. Czynny odtąd będzie od godziny 7 do 23. Pracować w nim będzie pięciu funkcjonariuszy, a na jego czele stał będzie kom. Marek Wilkuszewski. Swoim zasięgiem obejmował będzie całą 13-tysięczną gminę Zakliczyn.

Na uroczystość przywrócenia posterunku policji do Zakliczyna przyjechało wielu znamienitych gości - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Poseł Michał Wojtkiewicz, ale też wielu przedstawicieli służb mundurowych i samorządowców z Etatowym Członkiem Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jackiem Hudymą. Aktu poświęcenia posterunku dokonał diecezjalny kapelan i duszpasterz policji ks. dr hab. Stanisław Sojka.

pos pol zakl 3
- Poprzedni rząd likwidował posterunki policji. Prawo i Sprawiedliwość, idąc do wyborów zobowiązało się do tego, że będziemy dbać o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo Polski i Polaków, ale także bezpieczeństwo mieszkańców niewielkich miejscowości. Takiemu bezpieczeństwo służą posterunki policji - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Komenda Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk stwierdził, że ponowna lokalizacja posterunku w Zakliczynie nie jest przypadkowa. Wcześniej przeprowadzony został w całym kraju cały cykl konsultacji społecznych, podczas których pytano mieszkańców gdzie widzą potrzebę funkcjonowania takich posterunków.

pos pol zakl 4
- Dzisiaj w Zakliczynie zwracane jest obywatelom państwo - przekonywał Burmistrz D. Chrobak. - Obecność funkcjonariuszy na miejscu przyczyniać się będzie do poprawy bezpieczeństwa nie tylko naszych mieszkańców, ale również przybywających do gminy turystów.

Burmistrz Chrobak podziękował ponadto ministrowi Mariuszowi Błaszakowi za przekazanie z MSWiA rekordowych w tym roku środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, dzięki czemu w gminie Zakliczyn wyremontowanych zostało łącznie około 8 kilometrów dróg.

pos pol zakl 5
Minister Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej z udziałem wielu dziennikarzy reprezentujących media lokalne jak i ogólnopolskie poinformował, że w ub. roku przywrócono w Polsce 37 posterunków zlikwidowanych za rządów PO i PSL, a posterunek w Zakliczynie jest trzecim odtwarzanym w tym roku. W planie jest jeszcze reaktywacja około 30 posterunków, w tym także w Małopolsce.

- Policjant dostępny musi być nie tylko od święta, na telefon - przekonywał. - Policjanci muszą być zawsze tam, gdzie są potrzebni, gdzie jest zagrożenie.

pos pol zakl 6
W przyszłości zakliczyński posterunek ma zostać przeniesiony do budynku przy Rynku, gdzie obecnie mieści się Szkoła Podstawowa. Stanie się to wtedy, gdy wybudowany zostanie nowy obiekt oświatowy przy ul. Malczewskiego.