dzisiaj jest: 19 marca 2024 r.   ::    imieniny: Józef, Bogdan, Marek

Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

Drugi rok nieodpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Tarnowskim - harmonogram 2017

pomoc prawna 2017 miniMinął rok od momentu wejścia w życie zapisów o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. W Powiecie Tarnowskim powstało osiem punktów NPP, obejmujących swoim zasięgiem wszystkie 16 gmin powiatu. W styczniu 2017 roku wchodzi w życie nowy harmonogram funkcjonowania punktów NPP na terenie Powiatu Tarnowskiego.

Od roku funkcjonują zapisy ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, umożliwiające samorządom powiatowym, organizowanie sieci nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu. Aktualnie jest ona oparta o punkty NPP, w których świadczona jest nieodpłatnie pomoc prawna przez adwokatów, radców prawnych a także doradców podatkowych i absolwentów prawa legitymujących się odpowiednim doświadczeniem (w punktach pomocy prowadzonych prze organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego). Na terenie Powiatu Tarnowskiego sieć obejmuje wszystkie 16 gmin, tworzących powiat. Uruchomione zostało osiem punktów, z tym, aby mieszkańcy wszystkich gmin mogli z nich korzystać, każdy z punktów mieści się w dwóch gminach - dwa dni w jednej i trzy dni w drugiej gminie. Jeszcze w 2015 roku podpisane zostały stosowne umowy z samorządami gminnymi, na współpracę w zakresie organizacji sieci nieodpłatnej pomocy prawnej. Jak stwierdza Starosta Tarnowski Roman Łucarz: - dotychczasowe doświadczenia uzyskane z funkcjonowania NPP w Powiecie Tarnowskim potwierdzają, że było to dobre rozwiązanie, i nie odnotowaliśmy w tym względzie większych problemów.

pomoc prawna 2017 1
W myśl zapisów ustawy z NPP korzystać mogą: młodzież do 26. roku życia; osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny; seniorzy po ukończeniu 65 lat; osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej; kombatanci; weterani; zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Od 1 stycznia 2017 roku grupa osób, którym przysługuje NPP powiększyła się o kobiety w ciąży.

Podsumowując funkcjonowanie NPP w Powiecie Tarnowskim w minionym roku, Starosta Roman Łucarz stwierdza: - W sumie w ciągu 2016 roku w naszych punktach NPP udzielonych zostało 1667 porad prawnych. Najwięcej w punktach zlokalizowanych w Ciężkowicach - 237, Zakliczynie - 205 oraz Wojniczu - 168. Najrzadziej odwiedzane są punkty w Szerzynach, Gromniku i Rzepienniku Strzyżewskim. Sieć NPP w powiecie w 2017 roku również organizowana jest we współpracy z samorządami gminnymi. - Tylko dzięki dobrej współpracy z naszymi gminami, które udostępniły bezpłatnie wyposażenie punktu w sprzęt komputerowy, dostęp do internetu, specjalistyczne programy, meble itp., udało nam się odpowiednio przygotować lokale na potrzeby NPP. W tym zakresie pragnę podkreślić bardzo dobrą współprace i zrozumienie ze strony władz gminnych - podkreśla Starosta.

pomoc prawna 2017 2
Starosta Tarnowski oceniając funkcjonowanie NPP, zwraca również uwagę na wnioski, które wypływają z analizy rocznych doświadczeń w tym zakresie. - Idea NPP jest jak najbardziej słuszna. Niemniej jednak niezbędne jest poszerzenie spektrum oddziaływania NPP, bowiem grupa osób, jakie mogą korzystać z systemu jest wciąż zbyt ograniczona. Powoduje to, iż ten potencjał pozostaje niewykorzystany. Uśrednione koszty jednej porady prawnej są bardzo wysokie i wynoszą blisko 280 zł. Zdarzały się punkty, gdzie w ciągu jednego miesiąca udzielona została tylko jedna porada prawna. W związku z tym konieczne jest dalsze udoskonalanie zapisów ustawy i kolejne nowelizacje, uwzgledniające wnioski z rocznej praktyki działania NPP - tłumaczy Roman Łucarz.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z nowym harmonogramem funkcjonowania sieci nieodpłatnych punktów pomocy prawnej na 2017 rok w Powiecie Tarnowskim i korzystania ze świadczonych w nich porad prawnych.

Harmonogram NPP w 2017 roku na terenie Powiatu Tarnowskiego dostępny jest - tutaj.