dzisiaj jest: 19 marca 2024 r.   ::    imieniny: Józef, Bogdan, Marek

Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

W nowy rok z nowym budżetem

budzet 2014W nowy rok Powiat Tarnowski wchodzi z nowym budżetem, który uchwalony został na ostatniej ubiegłorocznej sesji Rady Powiatu Tarnowskiego. Dzięki temu, że planuje się dochody o około 14 mln większe niż w 2016 roku na wydatki inwestycyjne zapisano kwotę aż 27 mln zł, co stanowi wzrost o przeszło 83 proc. w stosunku do planu wyjściowego z poprzedniego roku.

Dochody budżetu powiatu w 2017 roku szacuje się na kwotę ok. 133,5 mln zł - to o około 14 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Skąd ten wzrost dochodów? Zwiększeniu ulegają poszczególne wskaźniki, wzrastają też subwencje.

- Budżet jest optymistyczny – ocenia Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Mimo konieczności przeznaczenia w tym roku 2,8 mln zł na zakup odzyskanych przez spadkobierców nieruchomości w Karwodrzy i Stróżach, gdzie są nasze Domy Pomocy Społecznej, perspektywy są bardzo dobre. Na wydatki inwestycyjne przeznaczamy aż 27 mln zł, co tej pory - w przypadku powiatowego budżetu - było nie do pomyślenia. Na większość przedsięwzięć będziemy pozyskiwać środki zewnętrzne - z Unii Europejskiej, jak również rządowe.

Ruszy dostosowywanie byłej szkoły w Wierzchosławicach-Dwudniakach dla potrzeb Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Powstawał będzie nowoczesny obiekt, który ma być perełką powiatu. Sporo prac wykonywanych będzie zarówno w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, jak i w jego otoczeniu. Między innymi modernizowana i rozbudowywana będzie letnia sala koncertowa „Stodoła”, a do ostatniej zachowanej na świecie posiadłości mistrza Paderewskiego budowana będzie nowa droga wraz mostem nad lokalnym potokiem.

Dużymi zadaniami będą kompleksowa modernizacja odcinka drogi powiatowej przez Ilkowice i Łęg Tarnowski, rozbudowa odcinka drogi powiatowej przez Ładną, Skrzyszów, Łękawicę, Trzemesną i Karwodrzę, a także budowa mostu nad rzeką Biała w miejscowości Pławna. Przebudowywane będą niektóre skrzyżowania dróg powiatowych z drogami gminnymi, aby było bezpieczniej.

Planowana jest termomodernizacja trzech ostatnich szkół ponadgimnazjalnych w powiecie, w których te prace nie były jeszcze zrobione - w Zakliczynie i w obu tuchowskich (z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii). Planowane są także budowa oczyszczalni ścieków i rewitalizacja terenu Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej oraz pierwszy etap renowacji zabytkowego pałacu - budynku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie (remont dachu).

Zagwarantowany jest wkład własny do drugiego etapu projektu - poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego zlewni rzeki Biała, w ramach którego miedzy innymi powstać ma radar meteorologiczny w Falkowej. Sporym przedsięwzięciem ma być utworzenie baz e-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Tarnowskiego. Chodzi tutaj głównie o cyfryzację zasobów geodezyjnych.

W sumie pod hasłem wydatki majątkowe wymienionych jest 31 pozycji - większych i mniejszych zadań, które przyczynić się mają do dalszego rozwoju powiatu oraz poprawy warunków życia mieszkańców Ziemi Tarnowskiej.