dzisiaj jest: 19 marca 2024 r.   ::    imieniny: Józef, Bogdan, Marek

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat Tarnowski
Gmina Ciężkowice
Powiat TarnowskiLeśna droga

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Pożegnanie Komendanta WKU

poz skur miniW tarnowskim WKU odbyło się pożegnanie ppłk. Zbigniewa Skurnowicza, Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tarnowie, który służył na tym stanowisku blisko dziewięć lat.


W imieniu samorządu Powiatu Tarnowskiego podziękowanie za efektywną współpracę złożył kończącemu służbę w WKU w Tarnowie ppłk. Zbigniewowi Skurnowiczowi, Jacek Hudyma - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego. Współpraca ta koncentrowała się przede wszystkim na organizacji kwalifikacji wojskowej oraz różnorodnych formach promocji obronności, a także kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich, podejmowanych przez WKU i tarnowskie Starostwo. - Pan ppłk Zbigniew Skurnowicz charakteryzował się zawsze wysoką kulturą osobistą, kompetencjami, otwartością i życzliwością - mówił Jacek Hudyma.

poz skur 1
W wywiadzie z sierpnia 2015 roku ppłk Skurnowicz mówił między innym o swoim udziale w misji zagranicznej w Kosowie.
- To było bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie kształtujące postawę żołnierską. Na misję do Kosowa zostałem skierowany w lipcu 2000 roku w siłach polsko-ukraińskiego batalionu z Przemyśla i przesłużyłem tam 13 miesięcy. W tym czasie była to najważniejsza misja Wojska Polskiego. Realizowaliśmy tam zadania postawione przez NATO w strukturach sił międzynarodowych. Polski kontyngent wchodził w skład Międzynarodowej Grupy Bojowej Wschód (Multinational Battle Group – East MNBG-E) pod dowództwem amerykańskim. Celami wojsk KFOR było między innymi: zapewnienie bezpieczeństwa cywilom i siłom międzynarodowym, demilitaryzacja podporządkowanego rejonu, patrolowanie granicy i utrzymywanie punktów granicznych oraz wsparcie pomocy humanitarnej. Podczas służby doszło do kilku incydentów zbrojnych pomiędzy zwaśnionymi stronami czyli Armią Wyzwolenia Kosowa i wojskowo-policyjnymi oddziałami Serbii i Czarnogóry, dlatego żołnierze batalionu zdobywali doświadczenia w prowadzeniu negocjacji a jeżeli te nie skutkowały to niestety w działaniach bojowych, mających na celu przywrócenie pokoju miedzy stronami. W trakcie misji służyłem na stanowisku szefa służb technicznych w logistyce batalionu i z dużym zaciekawieniem obserwowałem jakie rodzaje broni i amunicji są przechwytywane przez polskich żołnierzy w ramach demilitaryzacji podporządkowanego rejonu Kosowa. (…)

poz skur 2

O pobycie i pracy w Tarnowie z perspektywy osoby związanej rodzinne z Przemyślem mówił między innymi:
- Tarnów jest ładnym, urokliwym miastem. Oczywiście niektóre miejsca należy osobiście odwiedzić i koniecznie zatrzymać się by móc podziwiać ich piękno. Katedra i uliczki, zaułki wokół, ulica Wałowa z „przystankiem” tramwajowym, Rynek i Park Strzelecki z mauzoleum gen. Bema czy w końcu brama Seklerska. Można by długo wyliczać miejsca warte zobaczenia ale żaden opis nie jest w stanie przekazać atmosfery jaka tam panuje. Zabrzmi to banalnie ale to wszystko trzeba samemu zobaczyć. Tarnów z racji tego, że był kiedyś pod zaborem austriackim swoją zabudową podobny jest do mojego rodzinnego Przemyśla. Szczególnie łączą te dwa miasta dworce kolejowe wybudowane w stylu secesyjnym, a teraz tak pięknie odrestaurowane. Jako osobie z zewnątrz, wydaje mi się, że dostrzegam więcej w kontekście tego co tak naprawdę zmieniło się w Tarnowie, odkąd pojawiłem się tu by służyć w tarnowskim WKU. A było to w grudniu 2007 roku. Poza tym, że wiele się zmieniło i zmienia w Tarnowie, muszę podkreślić, iż dużo się dzieje i miasto naprawdę tętni życiem społeczno-patriotycznym, kulturalnym i sportowym. (…)

poz skur 3

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt