dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Ośrodek w nowej odsłonie w Wierzchosławicach-Dwudniakach musi być naszym wspólnym dziełem

dwud proj miniRozmowa z Jackiem Hudymą, Etatowym Członkiem Zarząd Powiatu Tarnowskiego. Tematem rozmowy jest funkcjonowanie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w nowej lokalizacji w Wierzchosławicach-Dwudniakach.


- Starostwo Powiatowe w Tarnowie podjęło decyzję o przeniesieniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Zbylitowskiej Góry do Dwudniaków. W nowym miejscu powstanie nowoczesny obiekt odpowiadający współczesnym standardom edukacyjno-terapeutycznym. Ta inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony pracowników Ośrodka, którzy na co dzień borykają się z wieloma trudnościami typowymi dla obecnej lokalizacji. Jakie kryteria zadecydowały o wyborze Dwudniaków?

- Decyzja o przeniesieniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z dotychczasowej lokalizacji w zabytkowym dworku w Zbylitowskiej Górze do Dwudniaków w gminie Wierzchosławice została podyktowana roszczeniami ze strony spadkobierców nieruchomości w Zbylitowskiej Górze. Są to konsekwencje bezprawnych działań władz PRL, które musi teraz ponosić samorząd Powiatu Tarnowskiego. Odkupienie dworku i parku, za które właściciele żądali przeszło 7 mln zł, przekracza możliwości finansowe powiatu. Nie była to zatem łatwa decyzja. Rozpatrywaliśmy różne warianty rozwiązania tej sytuacji. Ostatecznie samorząd powiatu podjął decyzję o umiejscowieniu ośrodka w Dwudniakach. Jednocześnie zdecydowaliśmy, że nowy budynek będzie nowoczesnym obiektem, który spełni najwyższe standardy w tym zakresie. Bazą wyjściową jest budynek i teren po byłej szkole w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Samorząd Gminy Wierzchosławice od początku przychylnie odnosił się do tej inicjatywy. W czerwcu bieżącego roku sfinalizowaliśmy zakup budynku byłej szkoły wraz z gruntem, jak również sąsiadującą z nim działkę i na dzień dzisiejszy do dyspozycji przyszłego Ośrodka w nowej lokalizacji dysponujemy blisko 1,5 ha gruntu. Zaletą tego miejsca jest m.in. bardzo dobry dojazd. Z Tarnowa do Dwudniaków jest około 7 kilometrów. W dodatku jest tam cisza, spokój, bezpośredni kontakt z przyrodą, gdyż sąsiedztwo stanowi kompleks leśny. Istotne jest też to, iż najwięcej dzieci do Ośrodka uczęszcza właśnie z Gminy Wierzchosławice oraz sąsiednich gmin - Wojnicza czy Tarnowa, więc ta lokalizacja jest korzystna dla rodziców. Planujemy także zakupić busa, który będzie służył do dowożenia dzieci do Dwudniaków. Reasumując zatem, jesteśmy na dobrej drodze, aby w dość krótkim okresie czasu stworzyć na potrzeby SOSW nowoczesny obiekt, odpowiadający najwyższym standardom i normom edukacyjno-terapeutycznym. Dla nas najważniejsze jest, że mamy wsparcie dla naszych działań ze strony rodziców i nauczycieli Ośrodka. Bowiem aby całe przedsięwzięcie sfinalizować pozytywnie niezbędne jest zaufanie ze strony całego środowiska SOSW, dla pracy samorządu powiatu.

dwud proj

- W jakiej fazie wykonawczej jest obecnie ta inwestycja? Czy można już mówić o konkretnych terminach kolejnych etapów prowadzonych prac?

- Całokształt prac będzie zasadniczo obejmował trzy etapy. Pierwszy to adaptacja i przebudowa budynku szkoły. Drugi - budowa ujeżdżalni do hipoterapii. Natomiast trzeci to zagospodarowanie terenu na potrzeby Ośrodka. Z początkiem roku 2017, w momencie gdy Urząd Marszałkowski ogłosi nabór projektów do Regionalnego Programu Operacyjnego, będziemy aplikować o środki unijne, niezbędne do przeprowadzenia inwestycji w pełnym wymiarze. Do końca stycznia przyszłego roku będzie gotowa pełna dokumentacja kosztorysowo-projektowa. Wierzę, że nasz projekt uzyska dofinasowanie i jesienią rozpoczną się prace budowlane na terenie Ośrodka w Dwudniakach. Planujemy jednak prowadzenie prac etapami, nie czekając na rozstrzygnięcie Urzędu Marszałkowskiego. Wszystko będzie jednak zależało od zabezpieczenia odpowiednich środków w budżecie powiatu, który jednak trzeba to podkreślić, w przyszłym roku będzie trudnym budżetem, ze względu na konieczność realizacji zobowiązań, związanych z innymi postępowaniami reprywatyzacyjnymi, które dotknęły samorząd powiatu.  

- W październiku bieżącego roku pełniącym obowiązki dyrektora SOSW został dotychczasowy wicedyrektor Ośrodka, pan Jacek Frankowski. Nowy dyrektor cieszy się dużym poparciem zarówno rady pedagogicznej jak i rodziców. A jak układa się współpraca organu prowadzącego z nowym dyrektorem?

- Wybór Pana Jacka Frankowskiego na pełniącego obowiązki dyrektora SOSW jest naturalny. Pan Dyrektor jak mało kto zna tą instytucję, jej specyfikę i wyjątkowy charakter. Cieszy się naszym pełnym zaufaniem. I jak Państwo wspomnieliście ma pełne poparcie ze strony rady pedagogicznej i rodziców. Jest osobą kompetentną, otwartą. Posiada doświadczenie, zarówno w zarządzaniu placówką, bowiem pełnił funkcję jej wicedyrektora, jak również zna cała materię pracy edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej i rehabilitacyjnej, realizowanej w Ośrodku. Te kilka miesięcy współpracy Pana Jacka Frankowskiego z organem prowadzącym potwierdzają tą bardzo dobrą opinię.

dwud proj 3
- Nowa lokalizacja to niewątpliwie nowe możliwości i szansa na dalszy rozwój oraz poszerzenie oferty edukacyjnej Ośrodka. A czy samorząd powiatu ma jakieś pomysły na rozwój placówki pod kontem absolwentów?

- Priorytetem jest teraz przede wszystkim to, aby w roku szkolnym 2018/2019 SOSW rozpoczął funkcjonowanie w nowej lokalizacji w Dwudniakach. Na tym obecnie się teraz koncentrujemy. Inwestycja jest złożona i będzie wymagała odpowiedniego nadzoru z naszej strony. Przede wszystkim na tym etapie chcemy zapewnić kontynuację wszystkich dotychczasowych form edukacji i terapii dla podopiecznych. Niemniej jednak nowy budynek jest tak projektowany, by w przyszłości istniała możliwość rozwoju i poszerzenia oferty edukacyjnej Ośrodka. Będzie on między innymi wyposażony w dużą salę do potrzeb zajęć wychowania fizycznego, muzykoterapii, salę doświadczania świata. Natomiast w kontekście absolwentów i ich dalszych losów rozważamy w obecnej chwili powołanie do życia przy SOSW zakładu aktywności zawodowej, będącym rozwiązaniem prawnym, tworzonym w oparciu o ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wszystko zależy jednak od możliwości budżetu powiatu, choć w przypadku uruchamiania wspomnianego ZAZ, z pewnością będziemy mogli starać się o pozyskanie środków finansowych z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Funkcjonowanie ZAZu umozliwi absolwentom, kończącym w wieku 24 lat edukację w Ośrodku, pozostać w nim, jeśli oczywiście pozwoli na to ich stan zdrowia. Interesującą propozycją jest także klub absolwenta, działający już przy SOSW i będący w pewnym sensie namiastką formuły ZAZu.

dwud proj 2

Projekt nowoczesnego, w pełni spełniającego nowe standardy budynku Ośrodka opracowała wrocławska firma architektoniczna SMARTARCHITEKCI.

- Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Społeczność Ośrodka zaprosiła Pana na coroczne, tradycyjne kolędowanie. Jakie życzenia złoży Pan rodzicom, wychowawcom i wychowankom SOSW?

- Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas, który winien być wytchnieniem od codziennych trosk, refleksją nad tajemnicą Bożego Narodzenia i przesłaniem z niej płynącym. To także okres podsumowań dokonań mijającego roku. I w tym kontekście pragnę zapewnić, iż jako samorząd powiatu wykazaliśmy się dużą determinacją w odniesieniu do działań związanych z unormowaniem sytuacji SOSW i zapewnienia przeszłego funkcjonowania Ośrodka. Nieustająco mamy na uwadze troskę o wychowanków, o dobrą współpracę z rodzicami i gronem pedagogicznym. Na rok 2017 życzę nam wszystkim, aby ta współpraca układała równie efektywnie, aby cechowała ją wzajemna życzliwość i przede wszystkim wzajemne zaufanie. Jak już wspomniałem, SOSW w nowej odsłonie w Wierzchosławicach-Dwudniakach musi być naszym wspólnym dziełem - efektem współdziałania rodziców, grona pedagogicznego, dyrekcji i samorządu powiatu.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt