dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

HO.R.S.E. w SOSW w Zbylitowskiej Górze

horse 2016 mini30 września w Specjalnym Ośrodku Szklono-Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze odbył się konferencja w ramach projektu HO.R.S.E. Spotkanie to odbyło się w ramach tygodnia szkoleniowego projektu HO.R.S.E - Horse Riding in Special Education for Autistic Children (Jazda Konna w Edukacji Specjalnej dla Dzieci z Autyzmem).

Obecni byli hipoterapeuci, psychologowie, pedagodzy i fizjoterapeuci z Grecji, Słowenii, Czech i Polski.

horse 2016 1
Podczas spotkania Goście zapoznali się z metodami pracy stosowanymi SOSW. Szczególną uwagę poświęciliświęcono roli Equine Assisted Therapy (Terapii przy Współudziale Koni), Equine Assisted Education /Edukacji przy Współudziale Koni/ oraz Equine Assisted Activities (Aktywnościom przy Współudziale Koni).

horse 2016 2
Są to oddziaływania stosowane przez nas od 20 lat dzięki obecności stajni i koni na terenie Ośrodka. Warto podkreślić, iż szczególną wartość terapeutyczną ma angażowanie uczniów w codzienne funkcjonowanie stajni. Ponadto Goście byli pod dużym wrażeniem innych form naszej pracy, miedzy innymi arteterapii i muzykoterapii.

horse 2016 3

W ramach części szkoleniowej oraz warsztatowej odbyły się:
- prezentacja pt. „Metodology of research on the effects of hippotherapy for people with autism (Metodologia prowadzenia badań nad skutecznością hipoterapii dla osób z autyzmem);
- prezentacja treningu ujeżdżeniowego dla zawodników Olimpiad Specjalnych;
- prezentacja zajęć hipoterapeutycznych dla dziecka z autyzmem;
- prezentacja zajęć hipoterapeutycznych dla dziecka z zespołem Aspergera.

horse 2016 4
Ponadto toczyło się wiele dyskusji mających na celu wymianę doświadczeń, wzajemne inspirowanie się oraz poszukiwanie wspólnych pomysłów na dalszą współpracę.

W konferencji uczestniczył Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma.