dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W Szerzynach dzieliliśmy się tym, co mamy najwspanialszego

dozynki rel 2016 miniDo Szerzyn z prawdziwymi dziełami sztuki, jakimi były przepiękne wieńce dożynkowe przyjechały delegacje rolników z całego Powiatu Tarnowskiego, by podziękować Bogu za tegoroczne zbiory. Mszy Świętej dziękczynnej w kościele parafialnym w Szerzynach przewodniczył Biskup Leszek Leszkiewicz.

Po nabożeństwie dalsze uroczystości odbyły się na placu przy Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po koncercie Orkiestry Dętej OSP z Szerzyn i tradycyjnym obrzędzie dożynkowym starostowie dożynek - Ewa Ryba i Leszek Hycnar chleb upieczony z tegorocznej mąki przekazali na ręce Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza i Wójta Gminy Szerzyny Grzegorza Gotfryda.

dozynki rel 2016 1
- Ten piękny bochen chleba jest efektem ciężkiej pracy rolnika, ale też symbolem świętości - mówił Starosta R. Łucarz dziękując wszystkim, którzy w powiecie pracowali przy żniwach. Obiecał sprawiedliwie go dzielić i dbać o równomierny rozwój powiatu, kierując środki finansowe, którymi dysponuje starostwo do różnych jego części.

dozynki rel 2016 2
Wójt G. Gotfryd powiedział, że przyjmuje podarunek z dużym wzruszeniem, bo dać komuś bochen chleba to dać co ma się najwspanialszego. Uczestników powiatowego święta planów w Szerzynach częstowano również chlebem przywiezionym z Węgier, a konkretnie z zaprzyjaźnionego Szolnoka, gdzie jak co roku odbyło się wcześniej Święto Pieczenia Chleba Regionu Karpat z udziałem tarnowskiej delegacji. A wśród uczestników dożynek powiatu było wielu znamienitych Gości.

dozynki rel 2016 3
W Szerzynach zjawił się Poseł do Parlamentu Europejskiego Edward Czesak, Poseł na Sejm RP Włodzimierz Bernacki, Senator Kazimierz Wiatr. Obecni byli Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Radni Wojewódzcy Anna Pieczarka i Wojciech Skruch, Wiceprezes Grupy Azoty Józef Rojek, Prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń, członkowie Zarządu Powiatu - Wicestarosta Zbigniew Karciński, Jacek Hudyma, Tomasz Stelmach i Stefan Dzik, Radni Powiatowi, Wójtowie i Burmistrzowie, dyrektorzy różnych instytucji.

dozynki rel 2016 4
Podczas dożynek prowadzona była także zbiórka charytatywna na rzecz Julii Głowacz z Komorowa. Wolontariusze zebrali blisko 2 tys. zł.

dozynki rel 2016 5
Długa kolejka ustawiła się do degustacji potraw przygotowanych przez zagranicznych partnerów powiatu - Francuzi serwowali wołowinę na marchewce w piwie, a Węgrzy tradycyjny ich narodowy gulasz. Regionalnymi smakołykami częstowali też między innymi właściciele gospodarstw agroturystycznych w Powiecie Tarnowskim. Delegacji francuskiej przewodniczył Raymond Filipiak - Prezes Komitetu Współpracy Zagranicznej Miasta Longueau, zaś węgierskiej - Wicewojewodowie Szolnoka - Zsol Berec oraz Gyorgy Csoor.

dozynki rel 2016 11
Następnie przed sceną ustawił się barwny korowód - grup wieńcowych, które prezentowały w większości wieńce ocenione jako najładniejsze w poszczególnych gminach. Do powiatowego konkursu zgłoszono w sumie 16 wieńców. Oceniało je jury w składzie: Zbigniew Karciński (przewodniczący), Paweł Smoleń, Maria Cetera i Beata Rompała (członkowie).

dozynki 2016 7
Nagrody przyznawano w dwóch kategoriach. W kategorii wieńca tradycyjnego I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 750 zł przyznano grupie wieńcowej z Ołpin (Gmina Szerzyny), II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł grupie wieńcowej z gminy Ryglice, a III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 650 zł grupie wieńcowej z Gminy Rzepiennik Strzyżewski.

dozynki rel 2016 8
W kategorii wieńca współczesnego I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 750 zł otrzymała grupa wieńcowej z Poręby Radlnej (Gmina Tarnów), II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł grupa wieńcowa z Gminy Pleśna, zaś III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 650 zł grupa wieńcowa z Gminy Wietrzychowice. Na dożynki wojewódzkie komisja zarekomendowała wieniec z Poręby Radlnej.

dozynki rel 2016 9
Po krótkim muzycznym przerywniku - koncercie zespołu Small Cafe rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu na Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego. W tym roku najlepszych sołtysów była aż szesnastu. Dyplomy i okolicznościowe statuetki za pracę na rzecz społeczności lokalnych otrzymali: Adam Nitsch, Krzysztof Prusak, Józef Frańczak, Roman Gabryel, Kazimierz Baran, Grażyna Czop, Jolanta Rutka, Andrzej Marcinek, Stanisław Ptak, Marek Wiatr, Józef Sikoń, Stanisław Starostka, Andrzej Malik, Anna Nowak, Stanisława Kleszczyk i Marian Woźny.

dozynki rel 2016 10
A potem była już tylko zabawa - fantastyczny koncert Łukasza Zagrobelnego, zabawa taneczna z zespołem Keyss i pokaz sztucznych ogni.

Więcej fotografii z tego wydarzenia dostępnych jest:
- galeria 1
- galeria 2