dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

W hołdzie tym „co ocalili Londyn”

most rel 2016 miniW Zabawie i Wał Rudzie odbyły się obchody 72. Rocznicy Akcji „Most III”. Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka, Okręg Tarnów ŚZŻAK oraz Parafia Rzymsko-Katolicka w Zabawie. Patronat honorowy nad obchodami objął Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Mszą świętą w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie rozpoczęły się obchody 72. rocznicy Akcji III Most jednej z najsłynniejszych operacji wywiadowczych II wojny światowej.

most rel 2016 1

Na uroczystości przybyli: przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich oraz uczestnik Akcji III Most - żołnierz Armii Krajowej Pułkownik Zdzisław Baszak; Poseł na Sejm RP Urszula Augustyn; przedstawiciel władz samorządowych województwa małopolskiego - Józef Gawron - Wicewojewoda Małopolski, członkowie Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach oraz Stefan Dzik, Radny Powiatu Tarnowskiego Marek Podraza oraz Radni Miasta i Gminy Radłów; Orkiestra Dęta OSP z Radłowa, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Zbigniew Pietruszka.

most rel 2016 2

Obchody uświetniła kompania honorowa Wojska Polskiego, wystawiona przez 5. batalion dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera z Krakowa. Obecni byli także: górnicy z Kopalni Kruszyw Tar-Krusz oraz przedstawiciele Tarnowskiej Konfederacji Motocyklistów Wataha ze Zdzisławem Gawinem; przedstawiciele Bractwa Kurkowego w Tarnowie; dyrektorzy, nauczyciele wraz z uczniami szkół z terenu Powiatu Tarnowskiego i Gminy Radłów oraz dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach - Barbara Michoń.

most rel 2016 3
Miejscem ceremonii oficjalnej był pomnik poświęcony bohaterom Akcji „Most III” w Wał Rudzie, gdzie w patriotycznej atmosferze uczestnicy uroczystości oddali hołd tym „co ocalili Londyn”.

most rel 2016 4

Fot. Łukasz Mączko - dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Radłowie.