dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Trzy Miliony na osuwisko w Jastrzębiej

osowisko jastrzebiaPowiat Tarnowski dostał 3 mln zł od Wojewody Małopolskiego na stabilizację osuwiska w Jastrzębiej, które zagraża drodze powiatowej Ciężkowice - Jastrzębia - Słona - Zdonia. Umocnione zostanie zbocze góry oraz odbudowany około 350 metrowy odcinek jezdni.

Jakiś czas temu uaktywniło się osuwisko w Jastrzębiej i góra zaczęła zjeżdżać w dół. Istniało realne niebezpieczeństwo zamknięcia drogi powiatowej Ciężkowice - Jastrzębia - Zdonia. Dlatego władze powiatu wystąpiły do Wojewody Małopolskiego o pieniądze z programu przewidującego zabezpieczenie osuwisk.

Z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego nadeszła właśnie pozytywna odpowiedź. Powiat Tarnowski otrzymał promesę w wysokości 3 mln zł. To 80 procent kosztów całego zadania. Starostwo z własnych środków będzie musiało dołożyć 750 tys. zł.

- Zakres robót obejmuje między innymi umocnienie skarp płytami prefabrykowanymi - informuje Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - W ramach umacnienia zbocza góry wykonany zostanie również mur oporowy oraz mikropale. Powstanie też drenaż na terenie osuwiska oraz wzdłuż drogi. Zrobionych zostanie około 350 metrów nowej solidnej jezdni, przy której zainstalowane zostaną elementy bezpieczeństwa, w tym bariera stalowa oraz balustrada.