dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Uczniowie poznali „Historię Roja”

roj seans miniPo pokazie filmu pt. „Pilecki” uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tarnowskiego uczestniczyli w kolejnym edukacyjnym pokazie filmu. Tym razem w tuchowskim kinie obejrzeli film pt. „Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać” w reżyserii Jerzego Zalewskiego.

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim "Rój", traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować "wroga władzy ludowej". - Film ukazuje nie tylko historię walki i akcji zbrojnych, ale też miłość, szczęście, bunt i zdradę, które towarzyszyły życiu młodych partyzantów. Losy Roja kończą się po sześciu latach działania oddziału, kiedy w 1951 roku ginie w obławie zorganizowanej przez KBW, UB i LWP. Historia Roja oraz podlegających mu żołnierzy w okresie PRL została zafałszowana i pozostaje właściwie nieznana do dnia dzisiejszego - mówi Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński, z którego inicjatywy odbywają się te lekcje historii. Przez długi czas realizatorzy filmu nie mogli go dokończyć.

roj seans 1
- Po zmianie władz w Telewizji Polskiej wstrzymano produkcję tego filmu. Dopiero zbiórka publiczna pieniędzy pozwoliła na ukończenie tego filmu. Powstaje pytanie: czy losy tych niezłomnych nie są godne i warte pokazania społeczeństwu? Dlaczego przez lata twórcom filmu czyniono takie trudności nie pozwalając dokończyć tej produkcji? Przecież dotyczy to naszej najnowszej historii, jednocześnie najtragiczniejszej. O tych ludziach powinniśmy ciągle mówić i ich pamięć czcić. Okrucieństwo, jakie dopuszczali się Polacy na największych patriotach i bohaterach nie miało sobie równych. To jest rzecz, o której musimy mówić, i nie możemy o tym zapomnieć, dlatego też tego typu filmy powinny być tworzone i prezentowane młodym pokoleniom - dodaje Zbigniew Karciński, który dokonał wprowadzenia do sensu oraz przedstawił rys biograficzny tytułowego bohatera „Roja”.

roj seans 2
Podczas projekcji w sali kinowej była zupełna cisza, młodzież z zapartym tchem oglądała film, co oznacza, że młodzież interesuje się najnowsza historią naszego kraju.

/tekst i fot. udostępnił Wiesław Szczupak/

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt