dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Drogowe roboty w Kąśnej Dolnej i Kąśnej Górnej

nawierzchnia droga miniRozstrzygnięty został przetarg na gruntowną modernizację przeszło dwukilometrowego odcinka drogi powiatowej Ciężkowice - Jastrzębia - Zdonia. Roboty wykonywane będą w miejscowościach Kąśna Dolna i Kąśna Górna, a ich koszt to 2,4 mln zł. Połowa tej kwoty to dotacja z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Powiatowa jezdnia w Kąśnej Dolnej i Kąśnej Górnej zostanie całkowicie przebudowana. Poszerzony zostanie istniejący pas drogowy, wyremontowane pobocza i chodniki, istniejące przepusty pod drogą oraz wybudowana zostanie zatoka autobusowa wraz z wiatą przystankową. Odmulone i oczyszczone zostaną rowy przydrożne, wyremontowana, a fragmentami wybudowana na nowo zostanie kanalizacja deszczowa, poprawione zostanie oświetlenie uliczne. Na nowo oznakowane zostaną przejścia dla pieszych i oczywiście na całym odcinku modernizowanej drogi pojawi się nowa nakładka asfaltowa.

Koszt całości robót to 2,4 mln zł. Połowa tej kwoty to dotacja z NPPDL, Powiat Tarnowski wyasygnuje 900 tys. zł, a Gmina Ciężkowice 300 tys. zł. Istotną tutaj informacją jest, że po przetargu znacznie spadła cena, bowiem wstępny kosztorys opiewał na 3,9 mln zł.

Przypomnijmy, że przebudowa fragmentu powiatowej jezdni Ciężkowice - Jastrzębia - Zdonia to nie jedyne drogowe roboty, które przeprowadzone zostaną wkrótce w Powiecie Tarnowskim. Niedawno Starosta Roman Łucarz odebrał - przyznaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - promesę w wysokości prawie miliona złotych na remont powiatowych dróg w Faściszowej, Śmignie, Łukowej i Pogórskiej Woli (w ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych).

Ponadto wytypowane odcinki powiatowych jezdni asfaltowane będą również ze środków własnych Starostwa. W tegorocznym budżecie jest na ten cel 1,6 mln zł, w tym milion zaoszczędzony w wyniku łagodnej zimy - z zimowego utrzymania dróg.

- Z własnego budżetu poprawiać będziemy stan nawierzchni na tych odcinkach, których nie da się zgłosić do dofinansowania z jakiegokolwiek dostępnego programu - zapowiada Starosta Roman Łucarz.