dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Komfortowo w spokojnym i pięknym miejscu

zbylit gora material miniNauczyciele i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który obecnie mieści się w Zbylitowskiej Górze będą mieć zapewnione jeszcze lepsze warunki do pracy i terapii. Samorząd Powiatu Tarnowskiego przygotuje dla nich nowe miejsce w Wierzchosławicach - Dwudniakach, do którego bardzo łatwo będzie można dojechać, a dodatkowe atuty to cisza, spokój, piękna przyroda.

Jak powszechnie wiadomo zmienił się właściciel terenu na którym zlokalizowany jest SOSW w Zbylitowskiej Górze. W księgach wieczystych pojawił się zapis, że nieruchomość należy do spadkobierców dawnych właścicieli, którym majątek odebrało komunistyczne państwo. Konsekwencje bezprawnych działań władz PRL musi teraz ponosić samorząd powiatu tarnowskiego. Odkupienie dworku i parku w Zbylitowskiej Górze (obecnie spadkobiercy dawnych właścicieli chcą przeszło 7 mln zł) przekracza możliwości finansowe powiatu. Alternatywą jest więc przeniesienie Ośrodka w inne miejsce.

zbylit gora material 1
Podjęta została decyzja, aby zaadaptować na ten cel budynek i teren po byłej szkole w Wierzchosławicach - Dwudniakach. Samorząd gminy Wierzchosławice przychylnie odnosi się do tej inicjatywy i wyraził wolę sprzedania działki. Budynek po byłej szkole zostanie zmodernizowany oraz rozbudowany między innymi o internat oraz kuchnię i stołówkę.

W sumie Ośrodek będzie zlokalizowany na obszarze blisko 1,5 hektara (planowane jest dokupienie gruntu od prywatnego właściciela) i będzie tam mogła powstać również ujeżdżalnia, dzięki czemu - podobnie jak w Zbylitowskiej Górze - będzie mogła być prowadzona hipoterapia.

- Zalety tego miejsca to m.in. bardzo dobry dojazd. Z Tarnowa do Dwudniaków jest około 7 kilometrów - mówi Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - W dodatku jest tam cisza, spokój, bezpośredni kontakt z przyrodą, bo w sąsiedztwie jest kompleks leśny. Istotne jest też to, że najwięcej dzieci do Ośrodka uczęszcza właśnie z gminy Wierzchosławice oraz sąsiednich gmin - Wojnicza czy Tarnowa, więc ta lokalizacja jest korzystna dla rodziców. Dla dzieci z miasta Tarnowa jesteśmy gotowi zakupić busa i dowozić je do Dwudniaków.

Starosta zapewnia, że projekt zagospodarowania nowego miejsca powstanie przy udziale kadry pedagogicznej. Nauczyciele najlepiej przecież wiedzą co jest im potrzebne, by mieli jak najlepsze warunki do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi. Akceptują przedstawione przez Starostwo rozwiązanie.

zbylit gora material 2
W przyjętym oświadczeniu stwierdzają między innymi.: - W miejscu istniejącego budynku szkolnego powstanie nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku spełniający wszystkie standardy dla tego typu placówek. Pracownie szkolne, sale terapeutyczne, pomieszczenia internatu i zaplecze socjale pozwolą na kontynuowanie nauki, terapii i wychowanie dla przynajmniej 70 wychowanków Ośrodka. Zostanie także przeniesiona i unowocześniona stajnia, kryta ujeżdżalnia, zaplecze dla koni, zostanie zakupione przynajmniej dwa ha ziemi, które zapewnią porównywalne warunki do pracy rewalidacyjno-terapeutycznej i pozwolą rozszerzyć działalność Ośrodka. Pedagodzy i rodzice otrzymali gwarancje, że w nowej, proponowanej lokalizacji dla ośrodka zostanie zachowany podobny styl i klimat architektoniczny, duża i bezpieczna przestrzeń, pozwalające na kontynuację sprawdzonych i cenionych przez rodziców i specjalistów form terapii.

W pierwszej połowie tego roku złożony zostanie wniosek o środki unijne na potrzebne prace w Dwudniakach, które - wedle planów - rozpocząć się mają w 2017 roku. Działalność w nowym miejscu Ośrodek dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną rozpocząć ma we wrześniu 2018 roku.

Bardzo istotny jest tutaj aspekt finansowy. Chcąc utrzymać Ośrodek w Zbylitowskiej Górze trzeba byłoby nie tylko wykupić go za 7 mln zł, ale jeszcze włożyć co najmniej 3 mln zł w modernizację wymagającego pilnego remontu obiektu. W sumie daje to kwotę około 10 mln zł. Urządzenie nowoczesnego Ośrodka w Dwudniakach kosztować będzie w granicach 4 mln zł, z tym, że 75 proc. tej kwoty to może być dotacja unijna.

- Dziękuję nauczycielom i rodzicom dzieci ze SOSW za konstruktywne podejście do tematu i porozumienie. Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy w Dwudniakach dla dzieci komfortowe i przyjazne miejsce - Stwierdza starosta Roman Łucarz.

Dodajmy, że starostwo nie odpuszcza tematu własności nieruchomości w Zbylitowskiej Górze. Złożone zostały dwa wnioski. W Ministerstwie Skarbu Państwa o wszczęcie postępowania dotyczącego decyzji Ministra Rolnictwa unieważniającej decyzję Wojewody o przekazaniu Ośrodka samorządowi powiatowemu (podobne wnioski skierowano w sprawach nieruchomości w Stróżach i Karwodrzy). Drugi wniosek trafił do sądu o zasiedzenie na rzecz Powiatu Tarnowskiego nieruchomości w Zbylitowskiej Górze. Pierwsza rozprawa 10 lutego.