dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Więcej na inwestycje - budżet przyjęty jednogłośnie

budzet 2014Znaczny, bo przeszło 100 procentowy wzrost wydatków na inwestycje. Znów sporo pieniędzy na poprawę stanu powiatowej infrastruktury drogowej oraz kolejny etap prac w celu zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego w zlewni Białej Tarnowskiej. Budżet Powiatu Tarnowskiego na 2016 rok został jednogłośnie przyjęty przez radnych powiatowych!

Dochody budżetu Powiatu Tarnowskiego w 2016 roku oszacowano na kwotę przeszło 119 mln zł, a wydatki zaplanowano na ponad 117 mln zł. Powstała nadwyżka, będącą różnicą między dochodami a wydatkami, w kwocie 1.755.685 zł pójdzie na spłatę rat wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Znaczy wzrost, bo o przeszło 100 procent, następuje jeśli idzie o wydatki majątkowe czyli przede wszystkim na inwestycje. Na ten cel w tym roku przewidziano w budżecie ponad 14 mln zł.

Jednym z największych przedsięwzięć będzie modernizacja i rozbudowa drogi powiatowej Ciężkowice - Jastrzębia - Zdonia, którego koszt szacuje się na około 4 mln zł. Realizowany będzie drugi etap pilotażowego projektu monitoringu rzeki Białej Tarnowskiej. Teraz starostwo chce między innymi zamontować w Falkowej radar meteorologiczny, dzięki któremu przewidywana będzie wielkość opadów, a przez to z 48 godzinnym wyprzedzeniem wiadomo będzie jak duża woda będzie w Białej. Na ten cel wydane zostaną blisko 3 mln zł. Na kwotę tę składa się pożyczka oraz dotacja z NFOŚiGW i środki unijne.

Rozebrany zostanie istniejący i wybudowany nowy most na potoku Rzepianka w Rzepienniku Biskupim w ciągu drogi powiatowej Rzepiennik Biskupi - Moszczenica. Przewidywany koszt - około 2 mln zł. Wykonana zostanie nowa droga dojazdowa do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Planowana jest również rewitalizacja obiektów i terenu Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Wykonana zostanie termomodernizacja trzech powiatowych szkół ponadgimnazjalnych - LO Tuchów, ZSP Tuchów oraz ZSP w Zakliczynie. Przewidywany koszt - 1,6 mln zł. Zakupiona zostanie działka, wybudowana oczyszczalnia ścieków i nastąpi rewitalizacja terenu Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. Planowana jest ponadto rewitalizacja otoczenia wokół budynku Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach.

Na budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Narutowicza pojawi się instalacja fotowoltaiczna, wykonana zostanie klimatyzacja pomieszczeń w budynku starostwa przy ul. Nowej. Dla Powiatowego Zarządu Dróg zakupiony zostanie walec i kosiarka oraz sprzęt do zimowego utrzymania dróg. Nowe samochody, z dofinansowaniem PFRON, otrzymają DPS w Nowodworzu oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Promyk” w Rzuchowej. Zabezpieczone są pieniądze na wkład własny powiatu do realizacji projektów Unii Europejskiej.

Według Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza budżet konstruowano tak, aby zabezpieczyć środki na podstawowe potrzeby i wydatki, a jednocześnie zwiększyć pulę pieniędzy na rozwój czyli nowe przedsięwzięcia i inwestycje. - Jest tego sporo, a wkrótce jeszcze zyskamy dodatkowe pieniądze z nadwyżki budżetowej w roku ubiegłym, które przeznaczymy w dużej mierze na wykonanie nowych nakładek asfaltowych na powiatowych drogach. Na ten cel będziemy mieć w tym roku około dwa miliony złotych – informuje Starosta. - Jesteśmy też przygotowani do składania wniosków o unijne fundusze. Liczymy, że w najbliższych latach z Unii Europejskiej pozyskamy co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych.

Budżet Powiatu Tarnowskiego na 2016 rok został jednogłośnie przyjęty przez radnych powiatowych. Taka sytuacja już dawno nie miała miejsca.