dzisiaj jest: 24 września 2021 r.   ::    imieniny: Dora, Gerard, Teodor

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Konferencja „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego”

rozmiar tekstu w artykule:

konferencja plesna miniStarosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wójt Pleśnej Józef Knapik zapraszają na konferencję zatytułowaną „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego. Legiony - Cmentarze wojenne - dziedzictwo”, która odbędzie się 6 listopada w Centrum Kultury i Promocji Gminy Pleśna i poprzedzi uroczystości XVII Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku.

Program konferencji:

9.00. - Rozpoczęcie konferencji, powitanie gości i wystąpienia organizatorów.

Starosta Tarnowski Roman Łucarz: - W tym roku, oprócz organizacji uroczystości kolejnego Zlotu Niepodległościowego na cmentarzu wojennym w Łowczówku, proponujemy Państwu uczestnictwo w konferencji „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego. Legiony - cmentarze wojenne - dziedzictwo”. Odbędzie się ona 6 listopada i poprzedzi tegoroczne uroczystości Zlotu Niepodległościowego. Tematyka wykładów, zaprezentowanych przez zaproszonych prelegentów oscyluje wokół zagadnień takich jak: refleksja wokół legendy Legionów Polskich; powstanie cmentarzy wielkiej wojny w Galicji Zachodniej - ich symbolika i znaczenie kulturowe; dziedzictwo I wojny światowej - czym było, jest i będzie dla lokalnych społeczności; wspomnienie o bitwie pod Łowczówkiem; tradycja I Brygady Legionów Polskich oraz bitwy pod Łowczówkiem w pracy dydaktycznej i wychowawczej szkoły na przykładzie Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Pleśnej.

Wójt Pleśnej Józef Knapik: - To właśnie historia winna być czynnikiem łączącym i scalającym naród oraz spoiwem tworzenia nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. I w tym kierunku zmierza nasza refleksja, którą chcemy zaproponować Państwu, poprzez zaproszenie na konferencję „Ślady wielkiej wojny w krajobrazie powiatu tarnowskiego. Legiony - cmentarze wojenne - dziedzictwo”, która odbędzie się 6 listopada w Centrum Kultury i Promocji Gminy Pleśna, a następnie zachętę do udziału w tegorocznych obchodach Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku.

konferencja plesna 1
9.20. - Prof. dr hab. Andrzej Chwalba. Polskie spory o Legiony.

- prof. Andrzej Chwalba: - Spór nie wyłonił zdecydowanego faworyta. Faktycznie nikt nie wygrał. Przegrały Legiony i legioniści, ale wynikiem sporów było umocnienie mitu Legionów jako wielkiej siły moralnej i wojskowej. Z zasobu mitu i zasobu kadrowego Legionów będzie korzystała Rzeczpospolita.

9.40. - Agnieszka Partridge. Żołnierski pochówek. Symbolika, konteksty kulturowe i ochrona mogił z I wojny światowej w dawnej Galicji Zachodniej.

Agnieszka Partridge: - Referat przygotowywany na konferencję poświęconą 101. rocznicy bitwy pod Łowczówkiem oprócz zarysu historii powstania tego kompleksu mogił, opowie o ich symbolice, walorach artystycznych oraz znaczeniu dla kultury polskiej i europejskiej.

konferencja plesna 2
10.00. - Kamil Ruszała. Dziedzictwo I wojny światowej na przykładzie dawnej Galicji: wczoraj, dziś i jutro.

Kamil Ruszała: - Obecnie, kiedy mamy za sobą 100-rocznicę wybuchu wojny, a obecnie rocznicę jej przebiegu, cmentarze wojenne z lat 1914-1918 otoczono większym zainteresowaniem, kreując je na dziedzictwo wielu narodów europejskich. W którą stronę dalej zmierzać będzie to zainteresowanie? Jakie pojawią się wyzwania i zagrożenia związane z ochroną dziedzictwa I wojny światowej in situ? Tymi refleksjami zamknięte zostaną rozważania nad cmentarzami wojennymi w Galicji jako dziedzictwem I wojny światowej.

10.20. - Piotr Filip. Łowczówek - legionowa wigilia w okopach.

Piotr Filip: - Bitewna legenda opowiada o śpiewaniu kolęd w okopach w wigilijną noc. Ponoć po obu stronach frontu słychać było żołnierzy śpiewających po polsku „Bóg się rodzi”. Jedni uczestnicy bitwy fakt taki później potwierdzali, inni, np. późniejszy generał Gustaw Łowczowski, zaprzeczali.

10.45. – Wyjazd na cmentarz wojenny nr 171 – zakończenie złazu Szlakiem Legionistów (organizator: PTTK Odział Ziemi Tarnowskiej).

konferencja plesna 3
11.45. Dlaczego Legioniści spod Łowczówka? - prezentacja uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem z Pleśnej.

Mieczysław Gąciarz, Anna Zagata: - Wychowanie patriotyczne to już szesnastoletnia tradycja naszej szkoły, w której wyrosły kolejne roczniki młodych ludzi. Ich postawa, osiągnięcia i opinie, jakie do nas na ich temat docierają, napawają wychowawców dumą, optymizmem i nadzieją, że podjęte i wdrażane działania stanowią dla nich drogowskazy na przyszłość, w której nie zabraknie poszanowania dla historii.

konferencja plesna 4
Patronat Honorowy nad konferencją objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego dr hab. Stanisław Sorys.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys: - Dziedzictwo kulturowe zajmuje ważne miejsce w działalności samorządu województwa małopolskiego. W strategii rozwoju Małopolski na lata 2011-2020 założyliśmy, iż stopniowo, aczkolwiek konsekwentnie należy przechodzić od jego pasywnej i biernej ochrony, polegającej głównie na działaniach konserwatorskich, do efektywnego i racjonalnego zarządzania kulturą, zasobami dziedzictwa kulturowego. Uznaliśmy, iż kluczowe pozostaje oczywiście autentyczne eksponowanie dziedzictwa regionalnego, aczkolwiek należy również nadać zabytkom nowe funkcje poprzez określenie i upowszechnienie nowoczesnego modelu ich użytkowania. W aspekcie cmentarzy wojennych z okresu wielkiej wojny realizacją tej idei było między innymi utworzenie i rozwijanie „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce”. Jednak pomimo tego innowacyjnego sposobu naszego myślenia o tej spuściźnie, wciąż u jego podstawy pozostają te najbardziej oczywiste cele, które można zamknąć słowami: chronić, pamiętać i przekazać potomnym.

Zapraszamy serdecznie.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:30
Wczoraj:788
W tym tygodniu:3670
W tym miesiącu:17303
Ogółem:1917062

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd