dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Odnowiony monument na 76. rocznicę Bitwy Radłowskiej

bitwa radlowska 2015 miniPodczas obchodów 76. rocznicy Bitwy Radłowskiej odsłonięty został odnowiony pomnik upamiętniający żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 7 i 8 września 19139 roku, podczas walk o przeprawę mostową w Biskupicach Radłowskich. Był to główny akcent tegorocznych uroczystości rocznicowych, związanych radłowską, wrześniową batalią.

5 września po mszy św., która odbyła się w biskupickim kościele parafialnym, przy pomniku znajdującym się w miejscu dawnej przeprawy mostowej, licznie zgromadzili się mieszkańcy Gminy Radłów i Biskupic Radłowskich, aby oddać hołd poległym w Bitwie Radłowskiej żołnierzom Armii „Kraków”. Podczas ceremonii dokonano odsłonięcia odnowionego monumentu, który powstał według projektu Mateusza Kowala i Łukasza Burda. Jak piszą o swoim projekcie jego autorzy:

- Naszą główną ideą była kreacja miejsca, które swą symboliczną formą, odda cześć poległym żołnierzom bitwy radłowskiej i jednocześnie skłoni odbiorców do refleksji nad wydarzeniami z września 1939 roku. Nowo projektowane zagospodarowanie terenu miało odpowiadać ówczesnym standardom przestrzeni publicznej, o wysokiej jakości formy, dostosowanej również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Istotnym założeniem było zaprojektowanie miejsca, które przez swą atrakcyjność i różne funkcje – w tym edukacyjne – w znacznym stopniu wpłynie na jakość przestrzeni publicznej i krajobrazu, stając się swego rodzaju landmarkiem Gminy Radłów.

bitwa radlowska 2015 4
bitwa radlowska 2015 14
Odsłonięcia pomnika dokonali Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka oraz Sołtys Biskupic Radłowskich Kazimierz Sarnecki, natomiast aktu poświecenia - ks. Grzegorz Żyrkowski, proboszcz parafii w Biskupicach.

bitwa radlowska 2015 1
bitwa radlowska 2015 5
Podczas uroczystości o ceremoniał wojskowy zadbała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”. Całość dopełnił występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biskupicach Radłowskich.

bitwa radlowska 2015 8
bitwa radlowska 2015 7
bitwa radlowska 2015 6
Główne uroczystości rocznicowe miały miejsce w niedziele 7 września na radłowskim cmentarzu parafialnym, na który uczestnicy udali się w pochodzie z rynku, zatrzymując się przy pomniku w miejscu przedwojennej szkoły powszechnej, aby odśpiewać „Rotę” i ten w symboliczny sposób uczcić bohaterów „radłowskich Termopil”.

bitwa radlowska 2015 3

bitwa radlowska 2015 2
Polową mszę św. koncelebrowali ks. Janusz Maziarka, proboszcz parafii w Radłowie oraz ks. Michał Wójcik, i to właśnie on wygłosił przejmujące kazanie, zwracając uwagę na potrzebę budowania nowoczesnego patriotyzmu, w oparciu o tradycję narodową i katolicką.

bitwa radlowska 2015 9
Gości uroczystości powitali jej gospodarze - Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka.

- Nasza obecność w dniu dzisiejszym, w tym szczególnym miejscu, jest świadectwem pamięci i szacunku, jakim pragniemy otoczyć wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego, walczących we wrześniu 1939 roku z najeźdźcą, dysponującym przewagą ilościową i jakościową. Bitwa Radłowska zapisała się w dziejach kampanii wrześniowej jako przykład niezwykłej żołnierskiej odwagi w obliczu przeważających sił nieprzyjaciela - powiedział Starosta.

bitwa radlowska 2015 11
- Jako mieszkańcy Gminy Radłów i Powiatu Tarnowskiego jesteśmy szczególnie zobowiązani, aby otoczyć troską pamięć o wydarzeniach i ludziach, którzy na ziemi tarnowskiej, we wrześniu 1939 r. stawili opór agresji niemieckiej na Polskę. Chcemy to dziedzictwo przekazać również młodemu pokoleniu Polaków, którego przedstawiciele są wśród nas i wierzymy, iż w przyszłości będą w podobny sposób oddawać hołd bohaterom wrześniowych bojów o wolną Polskę. Zatem wracamy pamięcią do wrześniowych dni, aby spłacić dług wdzięczności wobec tych, którzy we wrześniu 1939 roku walczyli z dwoma totalitarnymi potęgami w obronie wolności ojczyzny - podkreślił Burmistrz Radłowa.

bitwa radlowska 2015 10
Tradycyjnie już w obchodach uczestniczyła liczna delegacja samorządu, Bractwa Kurkowego oraz młodzieży z Pszczyny i Powiatu Pszczyńskiego, której przewodniczył Wicestarosta Pszczyński Krystian Szostak. Z kolei po raz pierwszy obecni przedstawiciele samorządu z Proszowic z Burmistrzem Grzegorzem Cichym na czele.

bitwa radlowska 2015 12
Apel pamięci odczytał dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39” dr Andrzej Gładysz, po czym rekonstruktorzy oddali salwę honorowa repliką armaty Bofors wz. 36. Uroczystość zakończyło symboliczne złożenie kwiatów przed pomnikiem polskiego żołnierza września 1939 roku, mieszczącym się na radłowskim cmentarzu.

bitwa radlowska 2015 13