dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Zakliczyn zaprasza na 16. Święto Fasoli „Piękny Jaś”

fasola 2015 miniZakliczyn zaprasza na 16. Święto Fasoli „Piękny Jaś” z doliny Dunajca. W dniach 5 i 6 września organizatorzy spodziewają się rzeszy miłośników ekologicznej żywności, rękodzieła i folkloru. Współorganizatorem tegorocznego Święta Fasoli jest Powiat Tarnowski.

Fasola „Piękny Jaś” to zdrowy produkt, który wytwarzany jest na sporym obszarze. Uprawy tej niezwykle smacznej fasoli znajdują się nie tylko na terenie gminy Zakliczyn, ale także gmin Gródek, Wojnicz, Wierzchosławice, Radłów, Wietrzychowice, Tarnów, Pleśna, Żabno, Czchów i Gręboszów. Istotne jest też to, że po kilku latach prac wchodzi ustawa o sprzedaży bezpośredniej, korzystna dla producentów, więc tym bardziej warto promować „Pięknego Jasia”.

fasola 2015 2
W Małopolsce fasola ta uprawiana jest na około 600 hektarach, a zajmuje się tym mniej więcej 2,5 tysiąca rolników, z czego najwięcej właśnie w dolinie Dunajca - od Gródka do Gręboszowa.

Dlaczego właśnie w dolinie Dunajca uprawa „Pięknego Jasia” stała się tak popularna? Bo dolina Dunajca, jeden z piękniejszych terenów turystycznych naszego kraju, to miejsce szczególnie korzystne dla uprawy fasoli. Choćby ze względu na charakterystyczny mikroklimat związany z bliskością rzeki. Zarówno średnie temperatury powietrza w okresie wegetacji roślin, jak również ilość i rozkład opadów są niezwykle korzystne do prawidłowego rozwoju i dobrego plonowania. Plantacje położone są dość nisko, dzięki temu pola osłonięte są od wiatru, na który roślina jest bardzo wrażliwa. Usytuowanie wielu plantacji na madach rzecznych czyli glebach powstałych w wyniku nagromadzenia materiałów naniesionych przez wody zalewowe również jest korzystne dla tego gatunku. Chodzi o odczyn gleby i zawartość składników przyswajalnych, w tym magnezu. Do tego trzeba dodać umiejętności producentów z doliny Dunajca, takich jak wybór odpowiednich tyczek czy optymalnego terminu podcięcia roślin, by zdążyć przed pierwszymi przymrozkami, za którymi stoi wiedza i doświadczenie wielu pokoleń. Technika produkcji ciągle jest doskonalona przez miejscową ludność.

fasola 2015 1
Jakich atrakcji można spodziewać się w Zakliczynie? - W sobotę wieczorem zapraszamy na zabawę taneczną w stylu lat osiemdziesiątych - mówi Dawid Chrobak, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. - W niedzielę o godzinie 11 na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego „Kamieniec” rozpocznie się jarmark produktu lokalnego. Będzie można skosztować wiele potraw przyrządzonych na bazie fasoli. Będą występować zespoły folklorystyczne, swoją pracę będą prezentować rękodzielnicy, będą koncerty zespołów Trzy Korony i Siklawa. O godz. 20.30 rozpocznie się koncert gwiazdy 16. Święta Fasoli - publiczności zaprezentuje się Gooral czyli Mateusz Górny. Wszystkich serdecznie zapraszam do Zakliczyna na Święto Fasoli. Naprawdę warto przyjechać.