dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Powiat Tarnowski w hołdzie uczestnikom Akcji „III Most”

trzeci most 2015 miniW Zabawie i Wał Rudzie w Gminie Radłów odbyły się obchody 71. rocznicy Akcji „Most III”. W tegorocznych obchodach uczestniczył Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Ataszé Obrony przy Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie płk RAF Simon Blake.

Obchody rozpoczęła msza św. w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie w intencji uczestników Akcji „Most III”. Na zakończenie liturgii Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył medale „Obrońcom Ojczyzny 1939-1945” - płk. Zdzisławowi Baszakowi oraz pośmiertnie Andrzejowi Puchale i Władysławowi Kabatowi (na ręce przedstawicieli rodziny), uczestnikom operacji, przyznane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Ciechanowskiego.

trzeci most 2015 1
Medale te przyznawane są w uznaniu wybitnych zasług położonych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

trzeci most 2015 2
Ceremonia oficjalna obchodów odbyła się przy pomniku upamiętniającym Akcję „Most III” w Wał Rudzie. Uświetniła ją kompania honorowa wystawiona przez 6. Brygadę Powietrznodesantową im. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa.

trzeci most 2015 3
Obecnych na uroczystości powitali organizatorzy wydarzenia - Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka. Zwrócili oni uwagę, iż: gromadząc się przed tym monumentem na obchodach 71. rocznicy Akcji „III Most” wypełniamy zobowiązanie, jakie mamy wobec historii oraz ludzi, którzy ją tworzyli, a którzy są wśród nas - żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

trzeci most 2015 4
Do zgromadzonych uczestników ceremonii przemawiali również: Ataszé Obrony przy Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie płk Simon Blake; parlamentarzyści: Urszula Augustyn, Michał Wojtkiewicz i Józef Rojek oraz Kustosz Sanktuarium w Zabawie ks. Zbigniew Szostak.

trzeci most 2015 5
Z kolei płk Zdzisław Baszak, zastępca dowódcy akcji, który w bieżącym roku ukończył 95. lat, przypomniał mało znane epizody tej jednej z najsłynniejszych operacji wywiadowczych AK podczas II wojny światowej.

trzeci most 2015 6
Ceremonię zakończyło złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów przy pomniku oraz wspólne odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”.

trzeci most 2015 7
Podczas obchodów, oprócz Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza, samorząd Powiatu Tarnowskiego reprezentowali członkowie Zarządu Powiatu: Jacek Hudyma oraz Tomasz Stelmach.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria