dzisiaj jest: 16 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Żniwa w Paryi w ramach akcji „Otwarte wrota Pogórza”

paryia 2015 mini9 sierpnia Gospodarstwo Agroturystyczne „Paryia” w Ołpinach w Powiecie Tarnowskim zaprasza na „Żniwa w Paryi”, imprezę której celem jest ocalenie od zapomnienia dawnych zwyczajów związanych z czasem żniw oraz ukazującej życie wsi polskiej. Wydarzeniu patronuje Starosta Tarnowski Roman Łucarz, a jego organizację wspiera Powiat Tarnowski.

Paryia to gospodarstwo agroturystyczne Mieczysława Solarza w Ołpinach. W tym roku impreza „Żniwa w Paryi” odbędzie się tam po raz szósty. Z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem ze strony turystów, którzy chcą usłyszeć w środku lata chrzęst koszonego zboża czy głos przepiórki uciekającej z ostatniego pokosu.

Impreza odbywa się w ramach akcji „Otwarte wrota Pogórza”.

paryia 2015
Plan wydarzenia przedstawia się następująco:

13:00 - Powitanie przybyłych gości chlebem, solą i… przygotowanie do żniw (omówienie sprzętów i ubiorów, klepanie i ostrzenie kosy).

14:00-15:00 - Wyjście w pole do żniwa i sianokosów (dobra zabawa, bez ciężkiej pracy). Prezentacja w polu: koszenia sierpem i kosą, kręcenia powróseł, odbierania zboża, wiązania snopów, stawiania, wiązania i chocholenia kop (mendli, panienek), zagrabywanie i zazbierywanie ścierni ze źdźbeł i kłósek. W dalszej części zadania konkursowe (grupy złożonej z kosiarza, odbierającej i dzieci robiących powrósła) oceniane przez ekspertów i gospodarza. Przy koszeniu trawy oceniana będzie wielkość i wygląd pokosów, jakość rozbijania, ogólna logistyka pracy. Preferowane przedstawicielstwa gmin lub sołectw. Czekają atrakcyjne nagrody.

14:00-19:00 - Warsztaty zajęć około rolniczych: odwiewanie wiejadłem i młynkiem, kręcenie kicorek, kręcenie powrozów, prezentacja pracy kieratu, zawody w młóceniu cepami i wiązaniu słomy, warsztaty rękodzieła ludowego, pokaz mody Paryjskiej, wybory najbardziej urodziwej i robotnej żniwiarki.

19:00 - Zakończenie warsztatów.

19:30 - Wieczorna biesiada z muzyką, ogniskiem i śpiewem (wstęp otwarty).

Szczegółowy program akcji „Otwarte wrota Pogórza” znajduje się tutaj.