dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Rozmowa z Przewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego - pół roku pracy Rady V kadencji

wywiad przewodniczacy miniMinęło pół roku działalności Rady Powiatu Tarnowskiego piątej kadencji. Z tej okazji zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Przewodniczącym Rady Powiatu Tarnowskiego Pawłem Smoleniem oraz krótkim podsumowaniem pracy radnych na przestrzeni ostatniego półrocza.

Minęło przeszło pół roku pracy Rady Powiatu Tarnowskiego obecnej kadencji. Jakimi najistotniejszymi sprawami zajmowaliście się w tym czasie?

Oczywiście zaraz po rozpoczęciu kadencji należało zająć się budżetem. To trudny temat, gdyż mówiąc prosto: zadań i wydatków coraz więcej, a niestety nie idą w ślad za tym zwiększone środki finansowe z budżetu państwa. To duży problem wszystkich samorządów, ale nasza rada stanęła na wysokości zadania i uchwaliliśmy budżet na jaki w tej chwili nas stać. Natomiast na ostatniej sesji radni udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu za rok 2014. To ważna uchwała, pozwalająca Zarządowi sprawnie i płynnie pracować. Cały czas mierzymy się jako rada z problemem zwrotu dawnym właścicielom dworków i pałaców, w których znajdują się różne instytucje powiatowe. Sprawa jest powszechnie znana i złożona, więc nie chciałbym tego rozwijać, natomiast upoważniliśmy Zarząd, aby dołożył wszelkich starań i wykorzystał wszystkie możliwe sposoby w celu pozostawienia tych miejsc we władaniu powiatu. Tam mieszkają nasi mieszkańcy, często starsi i schorowani - robimy wszystko, aby zminimalizować skutki, w tym przypadku niekorzystnego oddziaływania prawa. Nie do przecenienia jest w tym półroczu dobra współpraca między Radą a Starostą i całym Zarządem. To bardzo ważna sprawa, wręcz fundamentalna dla poprawnego funkcjonowania Starostwa i wszystkich powiatowych instytucji.

Sesje prowadzone są sprawnie, nie ma podczas nich sporów politycznych i zazwyczaj niepotrzebnych dyskusji oraz przepychanek słownych. Jak to się udaje osiągnąć?

To że sesje przebiegają sprawnie to zasługa wszystkich radnych. Mieszkańcy w ostatnich wyborach wybrali odpowiedzialnych i mądrych reprezentantów. Dyskusje nad procedowaniem uchwał są tylko merytoryczne i dotyczące bieżącego tematu, świadczy to w pewnym sensie o dojrzałości tej rady. Wszyscy rozumieją po co tutaj przyszli i wywiązują się ze swoich zadań doskonale. Jak już kiedyś powiedziałem, jestem osobą która łączy a nie dzieli, uważam więc, że w radzie powiatu nie powinno być żadnych podziałów, bo wszyscy otrzymaliśmy od wyborców taki sam mandat zaufania i wszyscy powinniśmy działać na rzecz dobra naszych mieszkańców.

Na sesjach Rady Powiatu często przegłosowywane są rezolucje. Jaki jest ich cel?

Rezolucja sama w sobie jest ważnym instrumentem, którym jako rada w imieniu mieszkańców, możemy wyrażać swój sprzeciw poczynaniom władz ogólnopolskich lub różnych instytucji. Możemy podnieść też rangę jakiegoś wydarzenia historycznego, bądź wyeksponować osobę szczególnie zasłużoną w naszej historii. Czynimy to dość często, bo uważamy, że tak trzeba. Co w tym wszystkim najważniejsze, rezolucje dotyczą przeróżnych spraw, ale praktycznie zawsze dochodzimy do konsensusu co do ich treści i jednogłośnie przyjmujemy. Tutaj widać wyraźnie, że niezależnie z jakich środowisk pochodzimy, w sprawach fundamentalnych dla dobra wspólnego, różnicy zdań nie ma.

wywiad przewodniczacy
Na początku kadencji zapowiadał Pan sesje Rady Powiatu nie tylko w budynku starostwa w Tarnowie, ale również na terenie Powiatu Tarnowskiego. Na razie radni powiatowi obradowali także w gminie Ciężkowice i Zakliczyn. Czy sesje poza Tarnowem mają sens? Czy ten kierunek będzie kontynuowany i do końca kadencji Rada Powiatu zawita do wszystkich gmin w powiecie?

Rzeczywiście, obradowaliśmy już w Dworku Jana Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego na Jamnej. To ważne miejsca na mapie powiatu i zamysł jest taki, aby te ważne miejsca eksponować i pokazywać szerszemu gronu. Nieraz jako mieszkańcy szukamy jakiś ciekawych miejsc na urlop lub rodzinny wyjazd, gdzieś daleko w Polsce lub za granicą. A w naszym powiecie jest mnóstwo ciekawych miejsc, które można odwiedzić, poznać ich historię i miło spędzić czas. Myślę, że to dobry kierunek, jest na to aprobata radnych więc będziemy go kontynuować. Mam nadzieję, że do końca kadencji przybliżymy społeczeństwu jeszcze wiele ważnych miejsc na terenie naszego powiatu, które są warte pokazania.

Jakie plany ma przewodniczący Rady Powiatu na drugą część tego roku? Czym jeszcze zaskoczy?

Moim podstawowym zadaniem, zapisanym zresztą w statusie powiatu jest sprawna i poprawna organizacja pracy Rady Powiatu Tarnowskiego - to dla mnie zadanie nadrzędne i staram się z niego wywiązywać najlepiej jak potrafię. Plany na drugą część roku to przede wszystkim praca i procedowanie budżetu powiatu na rok przyszły oraz przygotowanie na czas wszystkich niezbędnych tzw. zimowych uchwał, bo chociaż mamy lato to już musimy myśleć o zimie. Nie jest moim zamiarem zaskakiwanie nikogo, chyba że pozytywne. Zarówno praca moja jak i wszystkich radnych powinna być przewidywalna, przemyślana i tak staramy się robić w tych trudnych dla samorządu czasach.

wywiad przewodniczacy 2

Pół roku działalności Rady Powiatu V kadencji

W minionym półroczu Rada Powiatu Tarnowskiego obradowała na 8 posiedzeniach, które w większości odbyły się w sali narad Starostwa Powiatowego w Tarnowie, a 2 miały charakter wyjazdowy i odbyły się w Dworku - Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Jamnej.

Rada na swoich posiedzeniach podjęła 97 uchwał, z których najważniejsze to m.in. uchwała budżetowa na rok 2015 oraz uchwała udzielająca absolutorium Zarządowi Powiatu za rok 2014. Przyjęła trzy rezolucje, które dotyczyły: przyjęcia przez Sejm RP ustawy dotyczącej ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie realizacji roszczeń reprywatyzacyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego i zabezpieczenia obrotu ziemią leśną i rolną po 2016 roku.

Rezolucje przesłano do Prezydenta, Premiera i Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, prezesów wiodących partii politycznych w Polsce, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Skarbu Państwa oraz Posłów i Senatorów Ziemi Tarnowskiej.

Radni na sesjach Rady Powiatu oraz w okresie międzysesyjnym złożyli 69 interpelacji i wniosków, dotyczących spraw zasadniczych dla powiatu oraz bieżących, z których większość związana była z drogami powiatowymi.

Radni Powiatu Tarnowskiego brali udział w pracach Komisji:
1. Komisja ds. Planowania i Budżetu (Przewodniczący Kazimierz Korman) - 6 posiedzeń,
2. Komisja ds. Zdrowia, Opieki Społecznej i Porządku Publicznego (Przewodnicząca Barbara Gniadek) - 6 posiedzeń,
3. Komisja ds. Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki (Przewodniczący Józef Lazarowicz) - 5 posiedzeń,
4. Komisja ds. Rozwoju Powiatu, Leśnictwa i Ochrony Środowiska (Przewodniczący Bogdan Płachno) - 5 posiedzeń,
5. Komisja Rewizyjna (Przewodniczący Mariusz Tyrka) - 4 posiedzenia.

Komisja Rewizyjna przeprowadziła dwie kontrole:
1. Kontrola w zakresie funkcjonowania Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Radłowie,
2. Kontrola w zakresie funkcjonowania Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt