dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

O znaczeniu hipoterapii w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną

dworek zbylitowska gora miniW Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze odbyła się Ogólnopolska Konferencja Hipoterapeutyczna „Dni Hipoterapii 2015”, z udziałem specjalistów w dziedzinie hipoterapii, pedagogiki, rehabilitacji, psychiatrii i psychologii, którzy dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Podtytuł konferencji: „Hipoterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną” zawęził zakres wykładów i warsztatów, zaplanowanych w ciągu dwóch dni. Wystąpienia prelegentów dotyczyły pracy z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w Ośrodku w Zbylitowskiej Górze, doświadczeń specjalistów w dziedzinie hipoterapii, wpływie hipoterapii na rozwój społeczny, kształtowanie się ról społecznych oraz rozwój emocjonalny. W dyskusji omawiane były miedzy innymi tematy integracyjnej funkcji hipoterapii, jej wpływu na szeroko rozumiane funkcjonowanie osób z upośledzeniem umysłowym.

konf hipoterapia z g 1
Podczas warsztatów, które odbyły się w drugim dniu konferencji prezentowane były różne formy hipoterapii, z akcentem na terapię przy koniu, poprzez zaangażowanie w różnego rodzaju zajęcia stajenne. Mówiono o korygowaniu wad postawy, rozciągnięciu, prawidłowej postawie podczas jazdy konnej i hipoterapii, pokazano sposoby nauki jazdy konnej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym, wykorzystanie elementów metody SI w pracy na koniu oraz stymulowanie rozwoju poznawczego poprzez wprowadzenie treści programowych do zajęć na koniu, w połączeniu z elementami charakterystycznymi dla metody Marii Montessori.

konf hipoterapia z g 2
Wydarzenie było objęte patronatem honorowym Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza, Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego, Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego i Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Hipoterapii i Parajeździectwa.

konf hipoterapia z g 3
Na konferencji obecni byli - Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma.

Podczas obrad miała miejsce również uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla zasłużonych działaczy i założycieli ruchu hipoterapeutycznego w Polsce. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali z rąk Wojewody - Aleksandra Włodarczyk oraz Jan Krupiński.