dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Dni Zakliczyna dla rodzin wielodzietnych z Powiatem Tarnowskim

dni zakliczyna 2015 miniW dniach od 26 do 28 czerwca odbywać się będą Dni Zakliczyna. Będą mieć - jak mówi Burmistrz Dawid Chrobak - szczególny wymiar nie tylko dlatego, że w ich realizację włącza się Powiat Tarnowski, ale też dlatego, że celem charytatywnym imprezy jest zbiórka pieniędzy w formie „cegiełek” na wsparcie dla rodzin wielodzietnych.

Władze samorządowe Miasta i Gminy Zakliczyn wracają do tradycji organizowania Dni Zakliczyna, a tegoroczne święto miasta ma cel charytatywny. W specjalnym namiocie będzie można kupować cegiełki i w ten sposób pomóc rodzinom wielodzietnym z terenu Gminy Zakliczyn.

- Widzę z jak olbrzymimi problemami, głównie finansowej natury, zmagają się rodziny wielodzietne. Chcemy im pomóc w choć niewielkim stopniu, a ponadto pokazać, że rodziny wielodzietne to nie rodziny patologiczne, ale jak najbardziej wartościowe. Są one prawdziwym skarbem naszej Ojczyzny i powinny być, zwłaszcza przez państwo, traktowane w wyjątkowy sposób - stwierdza Burmistrz Dawid Chrobak.

W piątek, 26 czerwca z zakliczyńskiego Rynku wystartuje edukacyjny rajd motocyklowy szlakiem jarosławskiej 24. Dywizji Piechoty płk Krzyżanowskiego. Organizatorem rajdu jest Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie we współpracy z oddziałem IPN w Katowicach. Przed rozpoczęciem rajdu w sali im. Jordana w ratuszu zaplanowane jest spotkanie i prelekcja historyczna na temat szlaku bojowego 24. Dywizji Piechoty płk Krzyżanowskiego.

O godz. 15.00 w ratuszu rozpocznie się zaś uroczysta konferencja samorządowa z okazji 25-lecia samorządności. W jej trakcie wykład pt „Nieznane fakty z biografii założyciela miasta Zakliczyna” wygłosi Ewa Jednorowska.

Sobota, 27 czerwca. Dzień ten korespondował będzie z faktem ustanowienia przez Sejm roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II. Uznano, że najlepszym sposobem realizacji tego dnia będzie muzyka, występy dzieci oraz rodzinne śpiewanie czyli to, co Papież szczególnie sobie upodobał podczas podróży i audiencji. Przyjedzie Joszko Broda, który najpierw, od godziny 17 zaprosi dzieci na warsztaty pod tytułem „Joszko Broda i 40 instrumentów”. Warto przyjść na Rynek z dziećmi i skorzystać z tej niecodziennej okazji. Po warsztatach wystąpi zespół „Dzieci z Brodą”, który niejednokrotnie koncertował dla Jana Pawła II. Joszko Broda jest jedynym w swoim rodzaju fenomenem na polskiej scenie artystycznej. Pochodzi z „Księstwa Cieszyńskiego”, a mieszka i tworzy na terenie dzisiejszych Kresów w okolicach Ziemi Hrubieszowskiej. Jest ojcem wielodzietnej rodziny i w hołdzie dla swej żony postanowił nagrać płytę na której wykorzystał piękne piosenki z okolic Cieszyna, które śpiewało się tam już 300 lat temu. Tak powstała „Debora” w fantastycznym, współczesnym aranżu i piosenki z tej płyty, w tym „Deborę” usłyszymy na koniec sobotnich koncertów w Zakliczynie. W nocy na Rynku rządzić będzie zaś Krzysztof Węglarczyk ze swoją dyskoteką.

dni zakliczyna 2015
Niedziela, 28 czerwca
. Świętowanie rozpocznie się od pokazów teatru ulicznego „Niezły cyrk”. Później na profesjonalnej scenie przed ratuszem zaprezentują się artyści zakliczyńscy. - Mamy naprawdę utalentowaną młodzież, którą chcemy pokazać szerszej publiczności. Ten dzień w naszym zamyśle ma być energią dobroczynności. Temu celowi poświęcone będą liczne koncerty - wyjawia Burmistrz Chrobak.

Jako gwiazda wieczoru o godz. 21 wystąpią „Elektryczne Gitary”.

W realizację charytatywnych Dni Zakliczyna włączył się Powiat Tarnowski. - Spodobał się nam szczytny cel. Bardzo dobrze, że Zakliczyn, czyniący starania aby to Święty Jan Paweł II był patronem tego miasta, realizuje wezwania naszego Papieża o to, by budować pomniki żywych serc. Pomagając innym dajemy dowody, że słowa Świętego Jana Pawła II bierzemy na serio - oświadcza Starosta Tarnowski Roman Łucarz.