dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Z pasji do gwiazd - obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim otwarte

obserwatorium rzepiennik miniPo prawie 17 latach budowy, 8 czerwca oficjalnie otwarto obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim. Pokaźnych rozmiarów napowietrzne radioteleskopy, zakupione w Psarach i Komorowie, choć jeszcze nie całkiem zrewitalizowane, nadają obecnie największy prestiż powstającemu obserwatorium - mówi dr Bogdan Wszołek, budowniczy i organizator obserwatorium.

- Data otwarcia nie jest przypadkowa. Rok 2015 jest ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Światła, a astronomiczne zdobywanie wiedzy o niebie sprowadza się właśnie do analizy światła wysyłanego przez gwiazdy i inne ciała niebieskie. W dniu 8 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II kanonizował Królową Jadwigę. Obserwatorium będzie nosić jej imię i jest otwierane akurat w 18. rocznicę tego chlubnego wydarzenia - tłumaczy dr Bogdan Wszołek.

obserwatorium rzepiennik 2
Otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Rzepienniku Biskupim zgromadziło wiele osób w tym wybitnych astronomów z polski i zagranicy. Przybyli między innymi Biskup Stanisław Salaterski, ks. prof. Michał Heller, sławna astronomka Virginia Trimbl z Kaliforni, kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Radny Wojewódzki Wojciech Skruch, Wójt Rzepiennika Strzyżewskiego Marek Karaś, Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak. Obecni byli uczniowie szkół, ich rodzice, a także mieszkańcy gminy.

obserwatorium rzepiennik 3
Po Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Salaterskiego odbyło się nadanie imienia Królowej Jadwigi i poświęcenie obiektu. Były okolicznościowe wykłady, a na scenie pojawił się także gen. Mirosław Hermaszewski, który podzielił się swoimi refleksjami na temat podboju kosmosu i amerykańsko-radzieckiej rywalizacji w tej walce. Opowiadał o przygotowaniach do wyprawy w kosmos i locie kosmicznym na statku Sojuz-30.

obserwatorium rzepiennik 4
- Obserwatorium jest już na takim etapie rozwoju, że budzi zainteresowanie nie tylko miejscowej ludności i turystów, ale również przedstawicieli świata nauki i mediów. Jest coraz częściej odwiedzane przez specjalistów krajowych i zagranicznych. Pokaźnych rozmiarów napowietrzne radioteleskopy, zakupione w Psarach i Komorowie, choć jeszcze nie całkiem zrewitalizowane, nadają obecnie największy prestiż powstającemu obserwatorium. Oba instrumenty zostały wyprodukowane w USA, z wykorzystaniem najnowocześniejszej, kosmicznej technologii. To one przede wszystkim przykuwają uwagę astronomów, elektroników, informatyków i innych specjalistów. Dzięki nim kolejne tysiące ludzi na świecie uczy się wymawiać nazwę Rzepiennik i sprawdza gdzie on jest na mapie - precyzuje Bogdan Wszołek.

obserwatorium rzepiennik 5

Pod wielkim wrażeniem powstałego obiektu jest ks. prof. Michał Heller, profesor nauk filozoficznych specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. - Astronomia jest taką dziedzina, która zawsze budzi ogromne zainteresowanie. Żadna dziedzina nauki nie ma tak wielu amatorów, którzy spełniają wielka rolę w przygotowaniu kadry astronomów, ale także przez swoje prace wykonują bardzo dużo pożytecznej roboty. To miejsce wygląda na zupełnie charyzmatyczne, gdzie jeszcze do niedawna były łąki. Jest to daleko od ośrodków akademickich więc warto by wiedza, nauka i pasja nauką zapuściły tutaj korzenie - ocenia ks. prof. Michał Heller.

obserwatorium rzepiennik 1
Okazuje się, że otwarcie obserwatorium nie będzie jeszcze zwieńczeniem przedsięwzięcia, ale raczej sygnałem potrzebnym dla szerszego zaangażowania się różnych środowisk w proces organizacji samego obserwatorium oraz dedykowanej mu infrastruktury. - Obecnie do obserwatorium przybywa ponad 1000 osób rocznie. Gdyby tu dało się dojechać każdym samochodem i było gdzie zaparkować, to liczba odwiedzających wzrosłaby kilkakrotnie - dodaje Bogdan Wszołek.

- Obserwatorium powstało dzięki wielki pasji państwa Magdaleny i Bogdana Wszołków i ich rodziny. Samorząd zamierza promować jego funkcjonowanie ze względu na to, że propaguje tak ciekawe zajęcia jak obserwacje nieba i ścisły przedmiot nauk jaką jest astronomia. Mam nadzieje, że przede wszystkim szkoły na tym skorzystają - mówi Wójt Rzepiennika Strzyżewskiego Marek Karaś.

Z początkiem lata 2015 roku Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim rozpocznie bezpłatne świadczenie usług dydaktycznych dla publiczności. Przy dobrej pogodzie w sobotnie popołudnia i wieczory będzie można skorzystać z teleskopów i obserwować niebo. Będzie też można, w trybie samoobsługowym lub z pomocą astronoma, przemierzać astronomiczną ścieżkę dydaktyczną, na której będzie do przestudiowania kilkanaście bogato ilustrowanych plansz o treściach astronomicznych. Zostanie też powołany do istnienia klub astronomiczny dla młodzieży chętnej obserwować niebo i zgłębiać tajniki astronomii i astronautyki.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt