dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Szacunek i Wsparcie dla „Misjonarzy”

dzien weterana 2015 miniW Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku odbyły się obchody powiatowego Dnia Weterana Misji poza Granicami Państwa. Tym samym samorząd powiatu włączył się w ideę propagowania hasła: „szacunek i wsparcie”. Uroczystość była okazją do przypomnienia historii uczestnictwa żołnierzy polskich w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Dag Hammarskjöld - szwedzki polityk, dyplomata, od roku 1953 przez osiem lat sprawujący funkcję Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, powiedział kiedyś: Prowadzenie operacji pokojowych nie jest zajęciem dla żołnierzy, ale tylko żołnierze potrafią to czynić. Konferencja, która odbyła się w ramach obchodów, zatytułowana „Mówią o nich "Misjonarze". Polscy żołnierze na misjach pokojowych i stabilizacyjnych”, ukazała jak czyni to Wojsko Polskie.

dzien weterana 2015 1
Poprzedzona została otwarciem nowej strzelnicy dla ZSOiZ w Gromniku, poświęconej Żołnierzom polskim, uczestnikom misji pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami państwa. Strzelnica, zorganizowana dzięki uprzejmości Zarządu OSP w Gromniku w tamtejszej remizie, będzie służyć miedzy innymi doskonaleniu umiejętności strzeleckich przez młodzież klas mundurowych.

dzien weterana 2015 2
Podczas konferencji Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tarnowie ppłk Zbigniew Skurnowicz dokonał odznaczenia osób, zasłużonych dla promocji obronności państwa. Pamiątkowe odznaki otrzymali: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński, Wójt Gromnika Bogdan Stasz, mjr rez. Marek Przybył oraz Zbigniew Burnat.

dzien weterana 2015 3
Dowódca Tarnowskiego Oddział Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych płk Zbigniew Radoń wręczył również Staroście i Wicestaroście Tarnowskiemu symboliczne statuetki, jako formę podziękowania władzom powiatu za wsparcie organizacji obchodów jubileuszu 95. rocznicy powstania 5. psk. Honorowe odznaki Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. PSK otrzymali: Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma i Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń.

dzien weterana 2015 4
Z kolei Związek Żołnierzy Wojska Polskiego uhonorował Dyrektora Wydziału Edukacji Kultury i Promocji prof. dr. hab. Edmunda Juśko złotą odznaką ZŻWP, za wsparcie statutowej działalności organizacji.

dzien weterana 2015 5
Konferencja była także okazją do wręczenia nagród zwycięzcom konkursu strzelniczego dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który odbył się z okazji otwarcia nowej strzelnicy. Puchar Starosty Tarnowskiego otrzymała Julita Matras, zaś puchar Wójta Gminy Gromnik - Bartłomiej Stachoń.

dzien weterana 2015 6
Uczestnicy obchodów mogli zapoznać się ze stoiskami, przygotowanymi przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Tarnowie, 6. Batalion Logistyczny z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, Żandarmerię Wojskową, jak również ekspozycją sprzętu wojskowego, produkowanego przez Zakłady Mechaniczne Tarnów.

dzien weterana 2015 7
Na zakończenie odbył się koncert zespołu Small Cafe. Nie zabrakło również tradycyjnej, żołnierskiej grochówki dla gości i uczestników uroczystości.

pow dzien weterana 1
W okresie międzywojennym mianem weteranów określano uczestników powstań styczniowego i listopadowego oraz Wiosny Ludów. Z biegiem lat określenie „weteran” zaczęło też dotyczyć uczestników o niepodległość Rzeczypospolitej prowadzonych na początku XX wieku. Natomiast po drugiej wojnie światowej miano „weterana” przylgnęło do  żołnierzy, uczestników II wojny światowej, których nazywano także „kombatantami”. Po 11 września 2001 roku Wojsko Polskie zaangażowało się w walki z terroryzmem w Iraku i Afganistanie, co przyniosło „dużą daninę krwi”, zarówno w poległych jak i rannych żołnierzach. Dlatego też w celu ich uhonorowania oraz pomocy rannym żołnierzom powstała ustawa o weteranach działań poza granicami państwa.  Zgodnie z nią  weteranem może być osoba, która brała udział w działaniach poza granicami państwa w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej. Status weterana i weterana poszkodowanego nadaje Minister Obrony Narodowej. Od 2012 roku w Polsce obchodzony jest również Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, ustanowiony przez Sejm RP na dzień 29 maja.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria