dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Vadim Brodski na 25-lecie Centrum Paderewskiego

25 lat centrum miniVadim Brodski - znany na całym świecie wirtuoz skrzypiec i niezwykła osobowość sceniczna wystąpi w niedzielę 24 maja o godz. 18.00 podczas serca obchodów 25-lecia Centrum Paderewskiego, instytucji kultury Powiatu Tarnowskiego. Na temat obchodów jubileuszu Centrum mówili podczas konferencji prasowej w tarnowskim Starostwie Wicestarosta Zbigniew Karciński oraz kierujący placówką Ryszard Zabielny.

25-lecie Instytucji podkreśli obecność artysty, który był z nią związany niemalże od początku działalności i wielokrotnie prezentował się melomanom w Kąśnej Dolnej, między innymi podczas festiwali Bravo Maestro, których był współtwórcą. Tym razem podczas uroczystego koncertu zaprezentuje się w wyjątkowo atrakcyjnym programie „Brodski Beatles Show”, w którym znajdą się najbardziej znane i lubiane utwory legendarnej brytyjskiej grupy The Beatles w opracowaniach na skrzypce i band jazzowy. Artyście towarzyszyć będzie Umbri Jazz Band złożony z młodych włoskich muzyków - studentów i absolwentów Konserwatorium Muzycznego w Perugii.

25 lat centrum 2
Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna powstało w 1990 roku na bazie Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego. Towarzystwo przez szereg lat nawiązywało do świetnych tradycji muzycznych miasta. Od 1976 roku, czyli od momentu, kiedy Towarzystwo rozpoczęło swoją działalność, stało się znaczącym organizatorem życia kulturalnego Tarnowa. Towarzystwo organizowało koncerty muzyki kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki dawnej. Podjęło się również organizacji imprez ogólnopolskich. Jego działalność została szybko zauważona przez media, a to pomogło Towarzystwu rozpocząć próby stworzenia ośrodka kultury, któremu patronowałby I. J. Paderewski.

25 lat centrum 1

Takim miejscem była Kąśna Dolna, w której pianista mieszkał przez 5 lat na przełomie XIX i XX wieku. W 1990 roku Towarzystwo przekształciło się w Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna. Instytucja kontynuuje cele Towarzystwa. Dwór mieści sale koncertowe oraz pomieszczenia muzealne - pokojom przywrócono wygląd jaki posiadały za czasów Paderewskiego - w salach muzealnych znajdują się eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie. Na bazie dawnych czworaków dworskich udało się zbudować Dom Pracy Twórczej funkcjonujący na zasadach hotelu. W bezpośrednim sąsiedztwie Dworku znajduje się Stodoła - zaadaptowana na Letnią Salę Koncertową na 350 miejsc, która posiada znakomitą naturalną akustykę oraz wyjątkowy klimat. Obiekty położone są w 16 ha zabytkowym parku krajobrazowym ze stawem oraz aleją lipową. Ze względu na znakomitą aurę i doskonałe warunki do pracy artystycznej oraz działalności koncertowej - miejsce jest uważane za jedno z ciekawszych miejsc koncertowych Polski południowej.