dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Kościół i współczesny Cezar

sesja z biskupem 2015 miniPaństwo nie powinno bać się Kościoła, bo obie te wspólnoty działają dla dobra człowieka, a politycy oczekują od Kościoła modlitwy oraz mocniejszego wsparcia, gdy walczą o wartości. W auli tarnowskiej delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja naukowa „Wspólnota polityczna i Kościół”, którą Biskup Tarnowski zorganizował wraz ze Starostą Tarnowskim.

Otwierając konferencję Biskup Ordynariusz ks. dr Andrzej Jeż stwierdził, że państwo i Kościół są dwiema odrębnymi strukturami, które nawzajem siebie potrzebują. Bo zarówno państwo, jak i Kościół odpowiadają za tych samych obywateli, za tych samych wiernych. Sfera religijna czyli duchowa coraz częściej oddzielana jest jednak od sfery cielesnej i uwięziona w więzieniu prywatności, co - jego zdaniem - jest bardzo niebezpiecznym kierunkiem.

sesja z biskupem 2015 1
- Kościół nie zagraża państwu. W tej kwestii jest jakaś fobia, jakiś nieuzasadniony lęk
- przekonywał. - Zauważamy dzisiaj, że w świecie świeckim następuje pewne wyczerpanie. Ekonomiści zaczynają dostrzegać, że wyczerpuje się model liberalny bez zasad etycznych. Konieczne jest wprowadzenie wartości również w przestrzeń życia ekonomicznego.

sesja z biskupem 2015 2

Starosta Roman Łucarz, który był drugim organizatorem konferencji, we wstępnym przemówieniu uznał, że rozdzielanie na siłę państwa i Kościoła jest szkodliwym działaniem. - Dzięki Kościołowi, dzięki wierze Mieszko I zbudował mechanizm państwowy i wprowadził nasz kraj na drogę rozwoju - zauważył. - Nie możemy zapominać, jaką rolę odegrał Kościół, jaką odegrało duchowieństwo w czasie zaborów, a także w najnowszej historii Polski.

sesja z biskupem 2015 3

Pierwszy prelegent, dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski mówił, że zmienia się oblicze dzisiejszego Cezara czyli państwa, a więc musi się zmieniać relacja Kościoła do nowego Cezara. Następuje rozwój i postęp demokracji, co ma jasne i ciemne strony. Według ks. dra J. Królikowskiego demokracja znalazła się w kryzysie, a przyczyną jest to, że zostawia się koncepcję demokracji opartej na wartościach, a idzie w kierunku koncepcji demokracji opartej na procedurach.

sesja z biskupem 2015 4
A czego politycy oczekują od Kościoła? Senator RP, prof. Kazimierz Wiatr powiedział, że… przede wszystkim modlitwy, ale też innego rodzaju wsparcia. - Nam się wydawało po 1989 roku, że prawda i dobro same się obronią. Ale nie obronią się - powiedział Senator. Poseł Ewa Malik sprecyzowała, że biskupi i księża powinni solidaryzować się w modlitwie z parlamentarzystami, gdy walczą w obronie wartości, np. o ustawę chroniącą życie dzieci nienarodzonych, ale również jasnego i zdecydowanego głosu poparcia.

sesja z biskupem 2015 5
Od strony filozoficznej (etycznej) do zagadnienia podszedł ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a od strony prawnej i politologicznej prof. dr. hab. Jolanta Jabłońska z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

sesja z biskupem 2015 6
W konferencji licznie uczestniczyli klerycy i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Byli też obecni Posłowie Michał Wojtkiewicz, Edward Czesak, Józef Rojek i Jan Ziobro oraz reprezentanci środowisk samorządowych i organizacji katolickich.

Współorganizatorem konferencji był Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.