dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Stół dla nowożeńców tematem przewodnim konkursu gastronomicznego w ZSLiT w Wojniczu

konkurs gastronomiczny wojnicz 2015 miniW ZSLiT w Wojniczu odbył się VIII wojewódzki konkurs wiedzy i umiejętności gastronomicznych, który zgromadził najlepszych uczniów szkół gastronomicznych, kształcących się w zawodach technik żywienia, technik hotelarstwa, kucharz, kelner, cukiernik i pokrewnych. Jego hasłem przewodnim była „Polska gościnność na weselnym stole. Stół dla nowożeńców”.

Patronat nad zorganizowanym przez Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu oraz Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie konkursem objął Dyrektor Agencji Rynku Rolnego oddział terenowy Kraków, Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników.

konkurs gastronomiczny wojnicz 2015 1
- Ten konkurs od dwóch lata odbywa się w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. Cieszymy się z tego, bo to ogromny prestiż dla szkoły, a równocześnie okazja do zaprezentowania osiągnięć młodzieży szkół województwa małopolskiego. Konkurs przyczynia się do podniesienia poziomu kształcenia zawodowego uczniów, rozbudzania pomysłowości doboru produktów, potraw oraz dekoracji stołów, sprawdzenia umiejętności teoretycznych i praktycznych uczniów przed egzaminem, doskonalenia zawodowego nauczycieli, przygotowujących uczniów do konkursu, a także kultywowania tradycji potraw regionalnych z Małopolski - mówi Magdalena Janus, Dyrektor ZSLiT w Wojniczu.

konkurs gastronomiczny wojnicz 2015 2
Konkurs dla uczniów z 12 szkół Małopolski składał się z części pisemnej (test) oraz części praktycznej w czasie, której przygotowywano zastawę i dekorację stołu dla nowożeńców. Przyznano nagrody za trzy pierwsze miejsca zespołowo, w kategorii najlepszy wynik testu oraz w kategorii najładniejszy stół. Ocenę merytoryczną dokonało jury w skład, którego wchodziło sześciu kucharzy ze Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników pod przewodnictwem Wojciecha Wołosowskiego.

konkurs gastronomiczny wojnicz 2015 3
Jury było pod wrażeniem umiejętności młodzieży, podobnie jak i Starosta Roman Łucarz, który gratulował wszystkim uczniom i opiekunom biorącym udział w konkursie. - Serce małopolskiej gościnności weselnej bije tu w Wojniczu. Dziękuje i gratuluję wszystkim zespołom ze szkół Małopolski. Jestem pod wielkim wrażeniem umiejętności i wiedzy. Dziękuję jurorom, którzy mieli trudny wybór by wyłonić najlepszy zespół. Zwycięzcom serdecznie gratuluje - podkreślił Starosta Tarnowski.

konkurs gastronomiczny wojnicz 2015 4
Oto wyniki konkursu: I miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku (Justyna Gurgul i Monika Kopeć), II miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach (Jadwiga Janiga i Barbara Stańczyk), III miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach (Marta Stanuch i Natalia Sokołowska). Nagroda w kategorii „Najładniejszy stół” otrzymał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie, a nagrodę za najwyższy wynik testu - Justyna Gurgul z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Brzesku.

konkurs gastronomiczny wojnicz 2015 5
Ceremonię wręczenia nagród i pucharów zaszczycili: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, przewodniczący Rady Powiatu Paweł Smoleń, Etatowy Członek Zarządu Jacek Hudyma, Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie prof. Edmund Juśko, Dyrektor tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Urszula Blicharz.