dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Nowe skrzydło DPS w Nowodworzu

nowodoworze otwarcie 2015 miniW Nowodworzu uroczyście oddano od użytku nowe skrzydło Domu Pomocy Społecznej, które powstało dzięki pozyskaniu przez Powiat Tarnowski środków finansowych ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Nowe skrzydło poświęcił ks. Piotr Grzanka, Wicedyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej. Bezpośrednio przylega ono do istniejącego budynku. Inwestycja oznacza polepszenie warunków bytowych mieszkańców DPS, a także zwiększenie liczby prowadzonych zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych.

nowodoworze otwarcie 2015 1
W nowym obiekcie znajdują się pomieszczenia mieszkalne dla 31 osób i w sumie w DPS w Nowodworzu może przebywać już przeszło 130 pensjonariuszy. Jest sześć pracowni z odpowiednim wyposażeniem: ceramiczna, komputerowa, twórczości artystycznej, choreoterapii, stolarska oraz kulinarna. Rozbudowano też i zmodernizowano stołówkę. Zagospodarowany został teren wokół dobudowanego skrzydła, między innymi powstała nowa droga wewnętrzna, która spełnia funkcję przeciwpożarową.

nowodoworze otwarcie 2015 2
Projekt przewidywał także szkolenia dla personelu pracującego bezpośrednio z mieszkańcami DPS oraz szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności kadry opiekuńczej, w tym także z nowych metod rehabilitacji i nowoczesnych technik terapii zajęciowej. Odbyły się ponadto szkolenia dla kadry administracyjnej, a trzech pracowników ukończyło studia podyplomowe. Ogółem wszelkie formy szkoleniowe objęły 64 osoby.

nowodoworze otwarcie 2015 3
- Mieszkańcy mają do dyspozycji nie tylko nowoczesny i dobrze wyposażony obiekt, ale także opiekuje się nimi profesjonalna i wykształcona kadra - podkreśla Starosta Roman Łucarz. - Był to projekt niezwykle ważny ze względów społecznych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego zrealizowania. Dziękuję również byłemu Wicestaroście Mirosławowi Banachowi, który wraz ze mną rozpoczął go w poprzedniej kadencji samorządu.

nowodoworze otwarcie 2015 4
Projekt „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem” kosztował przeszło 3 mln zł. 85 procent środków pochodziło ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

nowodoworze otwarcie 2015 5
W uroczystym przekazaniu mieszkańcom ośrodka nowego skrzydła DPS w Nowodworzu do użytku uczestniczyli między innymi: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicestarosta Tarnowski Zbigniew Karciński, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Jacek Hudyma, Przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego Józefa Szczurek-Żelazko, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie Wioletta Wilimska i Radna Powiatu Tarnowskiego Anna Grabczyńska.

nowodoworze otwarcie 2015 6