dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

1% dla organizacji pożytku publicznego

1 procent podatku miniTrwa okres składania rocznych zeznań podatkowych (PIT). Do końca kwietnia, wypełniając PIT, mają Państwo możliwość przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

KTO MOŻE PRZEKAZAĆ 1% PODATKU ORGANIZACJOM?

- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,
- podatnicy uzyskujący dochód z obrotu papierami wartościowymi,
- podatnicy uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości,
- 1% podatku dochodowego mogą przekazać również emeryci - jeżeli samodzielnie złożą formularz PIT-37.

Jak dokonać odpisu 1% podatku?

- Krok 1: Wybierz organizację pożytku publicznego z listy OPP uprawnionych do otrzymywania 1%.
- Krok 2: Wpisz w rubryce Wniosek o przekazanie 1% należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego  OPP, na końcu formularza PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT 28, PIT-38 numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Podatnik w rubryce formularza PIT zatytułowanej Informacje uzupełniające może podać informacje określające sposób dysponowania przez organizację przekazanymi środkami - można wskazać konkretny cel.

WAŻNE INFORMACJE!!!

- Elektroniczny wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1% jest publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS). Zawiera nazwę, numer KRS oraz informacje o siedzibie OPP
- Urząd skarbowy przekaże 1% na konto wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego w terminie od maja do lipca roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie podatkowe,
- Na jednym formularzu PIT możesz wskazać tylko jedną organizację. Jeżeli rozliczasz się na większej liczbie formularzy PIT, to w każdym z nich możesz wskazać inną organizację,
- 1% można przekazać składając zeznanie podatkowe w terminie,
- 1% podatku dochodowego nie przekażą osoby, które rozlicza pracodawca.

Lista organizacji pożytku publicznego z terenu Powiatu Tarnowskiego.