dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Manifestacja patriotyczna, bieg pamięci oraz spektakl w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

wyklenci 2015 miniW minioną niedzielę Zakliczyn był centrum patriotycznym Powiatu Tarnowskiego. Stało się tak za sprawą powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanych przez Starostę Tarnowskiego Romana Łucarza i Burmistrza Zakliczyna Dawida Chrobaka.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Św. Idziego w intencji Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczył ks. Paweł Mikulski, proboszcz zakliczyńskiej parafii. Po jej zakończeniu uczestnicy obchodów udali się w zorganizowanym pochodzie na rynek, gdzie przy pomniku, poświęconym wszystkim polskim patriotom, walczącym o wolność i niepodległość narodu polskiego, odbyła się okolicznościowa ceremonia.

wyklenci 2015 1
Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak odczytał list od patronującego powiatowym obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie, Posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Dudy, w którym przypomniana została rola jaką odegrał przy ustanowieniu tego święta państwowego Prezydent RP ś.p. prof. Lech Kaczyński.

wyklenci 2015 2
Starosta Tarnowski Roman Łucarz w swoim wystąpieniu wspomniał sylwetkę spoczywającego na cmentarzu w Zakliczynie Żołnierza Wyklętego, kpt. Jana „Salwy” Dubaniowskiego. - To niezwykle istotne, iż święto to łączy pokolenia Polaków wokół idei, o którą walczyli żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego - zaznaczył Starosta.

wyklenci 2015 3
Przed pomnikiem do uczestników uroczystości przemawiał również Senator RP prof. Kazimierz Wiatr. Następnie delegacje samorządowe, służb mundurowych, organizacji społecznych oraz szkół złożyły symboliczne wiązanki kwiatów przy pomniku. W ceremonii uczestniczyli miedzy innymi: Jacek Hudyma - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, Paweł Smoleń - Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego, Wojciech Skruch - Radny Województwa Małopolskiego, Marek Karaś - Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski oraz Zbigniew Drąg - Wójt Gminy Wierzchosławice.

wyklenci 2015 4
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie były także okazją do przeprowadzenia biegu poświęconego Żołnierzom Wyklętym „Tropem Wilczym”. Zakliczyn był w gronie ponad osiemdziesięciu miejscowości w całej Polsce, w których odbywała się ta niezwykła sztafeta pamięci. Na starcie biegu na zakliczyńskim rynku stawiło się blisko 100 zawodników w różnym wieku.

wyklenci 2015 5
Uroczystości dopełniła gra miejska - marsz na orientację pt. „Żołnierze Wykleci” oraz spektakl słowno-muzyczny „Oskarżeni o wierność” w reżyserii Adama Pyrka.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria