dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

We Francji z wędlinami, miodem i wyrobami drewnianymi

francja 2014 miniPo raz drugi delegacja z Powiatu Tarnowskiego uczestniczyła w Targach Bożonarodzeniowych w Longueau we Francji. Na stoisku wystawienniczym, oprócz prezentacji materiałów promocyjnych, oferowano także specjalnie przywiezione stąd wędliny, miody oraz produkty drewniane.

Współpraca Powiatu Tarnowskiego z francuskim departamentem Somma trwa przeszło dwa lata. W jej ramach doszło już między innymi do wizyty we Francji młodzieży z dwóch szkół w powiecie, a okazją do spotkania była setna rocznica rozpoczęcia I wojny światowej.

W pierwszej połowie grudnia na zaproszenie Prezesa Komitetu Współpracy Międzynarodowej Miasta Longueau Raymonda Filipiaka Powiat Tarnowski wysłał do Francji czwórkę swoich przedstawicieli. Uczestniczyli oni w Targach Bożonarodzeniowych.

W wyjeździe wzięli udział: Zbigniew Karciński - Wicestarosta Tarnowski, Robert Barys i Ewa Adamczyk z Wydziału Rozwoju Powiatu oraz rzemieślniczka Maria Mikrut - wytwórca wyrobów drewnianych.

Podczas wizyty Powiat Tarnowski zaprezentował się na stoiskach wystawienniczych, gdzie oprócz materiałów promocyjnych w postaci ulotek i broszur, dokonano także prezentacji wyrobów przywiezionych specjalnie na tę okoliczność: lokalnych wędlin, miodów oraz produktów drewnianych.

francja 2014 1

Odbyło się spotkanie z władzami miasta Longueau i tamtejszego departamentu Somma: mer Colette Finet, Raymondem Filipiakiem - członkiem Zarządu Polonii we Francji oraz Prezesem Komitetu Współpracy Zagranicznej Miasta Longueau, Christianem Manable - Prezydentem Departamentu oraz Jean-Louis Piot - Wiceprezydentem Departamentu.

W trakcie rozmów potwierdzono wspólną wolę podpisania w 2015 roku oficjalnej umowy o współpracy między Powiatem Tarnowskim a departamentem Somma. Podpisanie umowy o współpracy ma się odbyć w Polsce na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.

Potwierdzeniem woli zacieśnienia relacji między regionami jest fakt, że Powiat Tarnowski został już wstępnie zaproszony do udziału w kolejnym evencie na terenie Francji - Międzynarodowych Spotkaniach Rzemieślników w maju 2015 roku w Longueau.