dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

XVI Zlot Niepodległościowy w 100. rocznicę boju pod Łowczówkiem

lowczowek obraz mini9 listopada odbędą się obchody XVI Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku. W bieżącym roku wiążą się one z 100-tną rocznicą wybuchu I wojny światowej oraz boju pod Łowczówkiem, w którym strzelcy Józefa Piłsudskiego walczyli po raz pierwszy jako I Brygada Legionów Polskich.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 polową mszą święta w intencji ojczyzny, poległych i zmarłych legionistów, na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. Biskup Stanisław Salaterski.

plakat lowczowek 2014

O godzinie 12.15 rozpocznie się ceremonia oficjalna, na którą złoży się: odegranie Hymnu Państwowego, oficjalne wystąpienia, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy kaplicy cmentarnej.

lowczowek 2012 01
Z kolei o godzinie 13.00, w miejscu przygotowanym obok cmentarza, przewidziany został piknik historyczny pt. „Łowczówek” - przystanek na drodze do niepodległości. Wypełni go wspólne śpiewanie pieśni legionowych, występ zespołu Loch Camelot i prezentacja grup rekonstrukcji historycznej.

lowczowek 2013 2
Do uczestnictwa w uroczystościach XVI Zlotu Niepodległościowego zapraszają mieszkańców ziemi tarnowskiej Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś oraz Wójt Gminy Pleśna Stanisław Burnat. Wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

lowczowek 2013 9
Ceremoniał wojskowy uroczystości nada udział Kompanii Honorowej, wystawionej przez 5. Batalion Dowodzenia z Krakowa oraz Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

lowczowek 2013 11
Starosta Tarnowski Roman Łucarz przypomina, iż Zloty Niepodległościowe w Łowczówku były organizowane od momentu reaktywacji Powiatu Tarnowskiego i samorządu powiatowego.

lowczowek 2013 6
- Zainicjował je pierwszy Starosta Tarnowski, obecny poseł Michał Wojtkiewicz. Ideą było oczywiście upamiętnienie bitwy pod Łowczówkiem, oddanie hołdu legionistom polskim, którzy spoczywają na cmentarzu wojennym nr 171 oraz wszystkim walczącym w boju pod Łowczówkiem, jak również nawiązanie do tradycji okresu międzywojennego. Ważnym motywem było także organizowanie cyklicznej uroczystości, która bałyby elementem wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży oraz kształtowania świadomości historycznej społeczności powiatu i ziemi tarnowskiej. Zlot Niepodległościowy łączy w sobie te wszystkie elementy i cele. Cieszy się dużą popularnością i rokrocznie licznie uczestniczą w nim mieszkańcy powiatu i nasi goście - mówi Starosta Tarnowski.

lowczowek 2013