dzisiaj jest: 17 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Klara, Robert, Rudolf

W Jadownikach Mokrych świętowano jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Arcybiskupa Józefa Kowalczyka

25 sakry biskupiej prymasa miniArcybiskup senior Józef Kowalczyk - emerytowany Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski - obchodzi w tym roku 25-lecie sakry biskupiej. Jubileusz ten był też uroczyście świętowany w Jadownikach Mokrych, rodzinnej miejscowości byłego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Arcybiskup Józef Kowalczyk sakrę biskupią otrzymał 20 października 1989 roku w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II.

25 sakry biskupiej prymasa 1
Podczas uroczystości jubileuszowych Starosta Tarnowski wygłosił laudację na cześć Dostojnego Jubilata.

- Pełniąc odpowiedzialne funkcje i stanowiska w Kościele Katolickim, między innymi Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz Prymasa i Metropolity Gnieźnieńskiego, był Ksiądz Prymas świadkiem, uczestnikiem i współtwórcą historii Kościoła i Polski ostatnich kilkudziesięciu lat. To szczególne powołanie i misja, którą Ksiądz Prymas zawsze wykonywał odpowiedzialnie, mając za myśl przewodnią zarówno dobro ogółu, jak i pojedynczego człowieka - mówił Starosta, który na co dzień mieszka wraz z rodziną w Jadownikach Mokrych.

25 sakry biskupiej prymasa 2
Starosta Roman Łucarz złożył również, w imieniu mieszkańców Jadownik Mokrych życzenia Arcybiskupowi Kowalczykowi.

- W dniu szczególnego jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej Waszej Ekscelencji, jako mieszkańcy Jadownik, życzymy Tobie - naszemu wielkiemu rodakowi, aby dobry Bóg dokonał za Twoim pośrednictwem w Kościele i naszej Ojczyźnie wiele dobra. „Bądź wola Twoja” - niech te słowa zawołania biskupiego, które przyjąłeś jako swoje 25 lat temu nadal będą dla Księdza Prymasa wezwaniem, zobowiązaniem i źródłem siły. Życzymy zdrowia, błogosławieństwa i łask bożych. Jednocześnie zapewniamy o naszym wsparciu modlitewnym i życzliwej pamięci - życzył Jubilatowi Starosta.

Z okazji jubileuszu 25-lecia przyjęcia sakry biskupiej Arcybiskupa Józefa Kowalczyka powołana została w Jadownikach Mokrych także Fundacja Jego imienia. Będzie ona między innymi pomagać chorym, wspierać inicjatywy parafialne oraz działalność tamtejszego Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej, powołanego z inicjatywy Arcybiskupa.

25 sakry biskupiej prymasa 3
- Ksiądz Arcybiskup ucieszył się z powołania Fundacji. Dobro i troska o chorych, potrzebujących jest dla Niego bardzo ważna. To z myślą o niepełnosprawnych dzieciach i młodzieży powstał nasz ośrodek - powiedział Dyrektor Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego ks. Marek Kogut.

Siedzibą Fundacji są Jadowniki Mokre.