dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Zakończono budowę zbiornika retencyjnego w Skrzyszowie

zbiornik skrzyszow otwarcie miniW Skrzyszowie odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w Województwie Małopolskim zbiornika małej retencji. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządu Województwa Małopolskiego, Powiatu Tarnowskiego, Miasta Tarnowa oraz gmin z terenu powiatu. Inwestycja ma duże znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Powiecie Tarnowskim.

W otwarciu tej ważnej inwestycji uczestniczyli między innymi Marszałek Małopolski Marek Sowa, Wicemarszałek Roman Ciepiela, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys oraz Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

zbiornik skrzyszow otwarcie 1
Zbiornik w Skrzyszowie zajmuje 20 hektarów, ma pojemność 760 tys. metrów sześciennych wody, a zapora posiada ponad 200 m długości.

zbiornik skrzyszow otwarcie 3
Zbiornik Skrzyszów to pierwszy zbiornik małej retencji w Małopolsce. Jego budowa rozpoczęła się w maju 2012 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 21 mln zł, z czego 18,1 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

zbiornik skrzyszow otwarcie 5
Przy zbiorniku powstały też dwie drogi o długości 3 km, jak również linia energetyczna, doprowadzająca energię do oświetlenia i zasilania urządzeń.

zbiornik skrzyszow otwarcie 2
Docelowo sztuczne jezioro w Skrzyszowie zapewni nie tylko ochronę przeciwpowodziową dla mieszkańców, ale spełni także funkcję zaopatrzenia w wodę, a w przyszłości nawet rekreacyjną.

zbiornik skrzyszow otwarcie 4