dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Wicestarosta Tarnowski Marszałkiem Bractwa Kurkowego

wice marszalkiem bractwa miniW sobotę przed pomnikiem Władysława Łokietka w Tarnowie odbyła się intronizacja króla kurkowego Piotra Stuchły i marszałków Mirosława Banacha i Marcina Kiwiora. W uroczystości uczestniczył również Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Tarnowscy bracia kurkowi i ich goście zebrali się przed południem w Parku Strzeleckim. Następnie uczestniczy uroczystości wspólnie udali się do Bazyliki Katedralnej w Tarnowie na mszę św. intronizacyjną, którą odprawił ks. Bp Stanisław Salaterski, kapelan bractwa. Po nabożeństwie tarnowscy bracia kurkowi złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

wice marszalkiem bractwa 1
Pod pomnikiem Władysława Łokietka odbyła się główna ceremonia intronizacyjna. Królem kurkowym został Piotr Stuchły, przedsiębiorca budowlany, zaś marszałkami - Mirosław Banach, Wicestarosta Tarnowski i Marcin Kiwior, Wójt Gminy Skrzyszów.

wice marszalkiem bractwa 2
W bieżącym roku nowością było wręczenie marszałkom nowych srebrnych łańcuchów ufundowanych przez Pawła Krywańskiego i Piotra Sumerę. Nowością była również intronizacja młodzieżowego króla. Po raz pierwszy w historii tarnowskiego bractwa odbyło się strzelanie młodzieżowe i intronizacja. Królem młodzieżowym został Andrzej Drobot z Rzemieślniczego Centrum Szkół Zawodowych Izby Rzemieślniczej im. Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Tarnowie.

wice marszalkiem bractwa 3
W czasie uroczystości Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela został uhonorowany srebrnym Krzyżem Zasługi Bractwa Kurkowego w Tarnowie.

wice marszalkiem bractwa 4
Po ceremonii intronizacji bracia i ich goście wrócili do Parku Strzeleckiego gdzie odbył się piknik. Tarnowskie Bractwo Kurkowe liczy ponad 40 braci, z których około 35 ma własne historyczne stroje - kontusze.

wice marszalkiem bractwa 5
wice marszalkiem bractwa 6