dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Pamięć o partyzanckim boju na Jamnej

jamna part 2014 miniNa jamneńskim wzgórzu odbyły się uroczystości 70. rocznicy boju pod Jamną Batalionu „Barbara” 16. Pułku Armii Krajowej, które pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, zgromadziły liczne grono uczestników. Organizatorami uroczystości byli: Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Zakliczyna Jerzy Soska, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Tarnów, Komenda Hufca ZHP im. Gen. J. Bema oraz Dom św. Jacka na Jamnej.

Samorząd Powiatu Tarnowskiego podczas ceremonii reprezentowali: Wojciech Skruch - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego wraz z Radnymi - Kazimierzem Kormanem oraz Dawidem Chrobakiem.

jamna part 2014 1
Uczestników uroczystości powitał Jerzy Soska, Burmistrz Zakliczyna. W dalszej kolejności przemawiali: płk Jerzy Pertkiewicz, uczestnik jamneńskiego boju sprzed siedemdziesięciu lat, Michał Wojtkiewicz Poseł na Sejm RP, Krystyna Latała Zastępca Prezydenta Tarnowa oraz gospodarz miejsca Ojciec Andrzej Chlewicki.

jamna part 2014 4
Uroczystość uświetniła kompania honorowa, wystawiona przez 6. Brygadę Powietrznodesantową z Krakowa. Licznie dopisała również młodzież ze szkół Tarnowa, Gminy Zakliczyn i Powiatu Tarnowskiego.

jamna part 2014 7
W dalszej części obchodów poszczególne delegacje złożyły symboliczne wieńce i wiązanki kwiatów przy pomniku. Natomiast o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. w Dolinie Męczeństwa, w intencji poległych i zamordowanych mieszkańców Jamnej. Uroczystość zakończyło tzw. spotkanie pokoleń, podczas którego ich uczestnicy mogli między innymi posilić się żołnierską grochówką i wziąć udział w atrakcjach festynu przygotowanego przez Ojców Dominikanów z Jamnej.

jamna part 2014 6
jamna part 2014 5