dzisiaj jest: 16 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Jak skutecznie ostrzegać przed zagrożeniem powodziowym? - konferencja podsumowująca realizację pilotażowego projektu

pow konf miniStarostwo Powiatowe w Tarnowie zorganizowało konferencję podsumowującą realizację projektu „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w zlewni rzeki Biała Tarnowska”. Uczestniczyli w niej samorządowcy, pracownicy urzędów, służby mundurowe i odpowiedzialne za bezpieczeństwo, przedstawiciele organizacji społecznych, przedsiębiorców i placówek naukowych.

Otwierając konferencję Starosta Tarnowski Roman Łucarz przypomniał, iż bezpieczeństwo mieszkańców jest jednym z priorytetów działalności samorządu każdego szczebla.

pow konf 1
- Nasz region jest szczególnie narażony na zagrożenie powodziowe, a doświadczenia w tym zakresie nakładają na nas obowiązek podejmowania wyzwań strategicznych, które przyczynią się do kompleksowego rozwiązana tego problemu. Stąd potrzeba budowania rozwiązań systemowych. Odpowiedzią na tą potrzebę jest projekt jaki realizuje Powiat Tarnowski, pod nazwą. „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w zlewni rzeki Biała Tarnowska”, którego celem jest stworzenie nowoczesnego systemu ostrzegania o zagrożeniu powodziowym - stwierdził Starosta Tarnowski.

Tematykę projektu przybliżył zebranym Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

pow konf 2
- Rezultaty, jakie chcemy osiągnąć poprzez wdrożenie systemu to: minimalizacja skutków powodzi, usprawnienie funkcjonowania systemów zarządzania służb kryzysowych, a także umożliwienie świadomego podejmowania decyzji, w przypadku lokalizacji wszelkich inwestycji na zagrożonym obszarze - tłumaczył Wicestarosta Tarnowski.

pow konf 3
Założenia projektu oraz jego rozbudowę na II etapie tworzenia systemu omówił Wiesław Gadziała, Dyrektor Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Tarnowie, odpowiedzialny w urzędzie za realizację projektu. Natomiast Robert Kłósek, Zastępca Komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie przedstawił temat „Wykorzystanie Elektronicznego Systemu Ostrzegania Powodziowego w działalności Centrum Zarządzania Kryzysowego i Państwowej Straży Pożarnej”.

pow konf 4
Przedstawiciele firmy DHI Polska, budującej system - Waldemar Mlaś, Jan Spadka oraz Jan Kwiatkowski tłumaczyli uczestnikom konferencji funkcjonalność i sposób działania Elektronicznego Systemu Ostrzegania.

pow konf 6
Wśród gości konferencji był Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, który aktywnie uczestniczył w dyskusji, i dla którego zagadnienia ochrony przeciwpowodziowej są szczególnie istotne.

pow konf 5
W konferencji, która odbyła się hotelu Cristal Park w Tarnowie, wzięło udział blisko sto osób, w tym samorządowcy, przedstawiciele urzędów miejskich i gminnych, starostw powiatowych, urzędów wojewódzkich, straży pożarnych, policji, centrów zarządzania kryzysowego, środowisk naukowych oraz przedsiębiorcy z całego kraju.