dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Niezwykła rekonstrukcja historyczna oraz uroczystości patriotyczne upamiętniły 75. rocznicę Bitwy Radłowskiej - galeria

bitwa radlowska reko 2014 miniKlika tysięcy osób zgromadziła rekonstrukcja Bitwy Radłowskiej, która odbyła się 7 września w Biskupicach Radłowskich, w ramach obchodów upamiętniających 75. rocznicę tej największej batalii wojny polsko-niemieckiej z września 1939 roku w Małopolsce. Poprzedziła ją ceremonia patriotyczna na cmentarzu parafialnym w Radłowie oraz odsłonięcie pamiątkowego obelisku przy dawnym folwarku „Szatanówka”.

bitwa radlowska reko 2014 1
- Spotykamy się tutaj na radłowskim cmentarzu parafialnym, przy Kwaterze Żołnierzy Armii Kraków, aby uczcić 75. rocznicę Bitwy Radłowskiej, która była największą batalią stoczoną przez żołnierzy polskich z wojskami niemieckimi w tej części Małopolski we wrześniu 1939 roku. Nasza obecność w dniu dzisiejszym, w tym szczególnym miejscu, jest świadectwem pamięci i szacunku, jakim pragniemy otoczyć wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego, walczących we wrześniu 1939 roku z najeźdźcą, dysponującym przewagą ilościową i jakościową. Bitwa Radłowska zapisała się w dziejach kampanii wrześniowej jako przykład niezwykłej żołnierskiej odwagi w obliczu przeważających sił nieprzyjaciela - powiedział Starosta Tarnowski Roman Łucarz w swoim przemówieniu, skierowanym do uczestników uroczystości na cmentarzu parafialnym w Radłowie, przy Kwaterze Żołnierzy Armii „Kraków”.

bitwa radlowska reko 2014 2
bitwa radlowska reko 2014 10
bitwa radlowska reko 2014 3
bitwa radlowska reko 2014 4
Ważnym momentem tegorocznych uroczystości było odsłonięcie pamiątkowego obelisku przy dawnym folwarku „Szatanówka - Radłów”, upamiętniającego walczących i poległych w tym miejscu żołnierzy polskich. Obelisk został wystawiony staraniem Romana Kucharskiego i społeczności Gminy Radłów, przy wsparciu finansowym Powiatu Tarnowskiego.

bitwa radlowska reko 2014 5
bitwa radlowska reko 2014 6
O godz. 15.00 w Biskupicach Radłowskich rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca fragment Bitwy Radłowskiej, mianowicie walki o zachodni przyczółek mostowy na rzece Dunajec. Ta wyjątkowa żywa lekcja historii zgromadziła kilka tysięcy osób, które na biskupickich wałach z zainteresowaniem obserwowały, odtworzone przez rekonstruktorów wydarzenia sprzed 75. lat.

bitwa radlowska reko 2014 7
Rekonstrukcję „Bitwa o most” przygotowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39” z Krakowa.

bitwa radlowska reko 2014 8

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria