dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Największa rekonstrukcja historyczna w Małopolsce uświetni obchody 75. rocznicy Bitwy Radłowskiej

bitwa radlowska 2012 01 mini7 września, w ramach obchodów 75. rocznicy Bitwy Radłowskiej oraz wybuchu II wojny światowej, w Biskupicach Radłowskich odbędzie się rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca walki o przyczółek mostowy na rzeczce Dunajec. Będzie to największa inscenizacja, odtwarzająca walki wojny polsko-niemieckiej z września 1939 roku w Małopolsce w bieżącym sezonie rekonstrukcji historycznych.

Do uczestnictwa w tym wydarzeniu zapraszali mieszkańców Powiatu Tarnowskiego podczas konferencji prasowej w urzędzie, Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka.

bitwa radlowska 2014 4
Obchody 75. rocznicy Bitwy Radłowskiej rozpoczną się piknikiem historycznym na radłowskim rynku, w sobotę 6 września od godz. 15.00. W ramach pikniku zaplanowano pokazy uzbrojenia, dioramę historyczną, konkursy, promocje wydawnictw historycznych, musztrę paradną oraz koncerty orkiestry dętej i zespołów artystycznych.

bitwa radlowska 2014 1
- Jako mieszkańcy Powiatu Tarnowskiego jesteśmy zobowiązani otoczyć troską pamięć o wydarzeniach i ludziach, którzy na ziemi tarnowskiej, we wrześniu 1939 roku stawili opór niemieckiemu najeźdźcy. Chcemy to dziedzictwo przekazać również młodemu pokoleniu Polaków, wierząc, iż w przyszłości będą oni w podobny sposób oddawać hołd bohaterom wrześniowych bojów o wolną Polskę - mówił podczas konferencji Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

bitwa radlowska 2014 2
- Głównym inicjatorem pikniku historycznego jest Radłowskie Forum Rozwoju, które reaktywowało się rok temu, a powstało w roku 1989. Napisaliśmy duży projekt, w który chcieliśmy zaangażować przed wszystkim dzieci i młodzież. W związku z tym w ramach uroczystości upamiętniających 75. rocznicę Bitwy Radłowskiej zaplanowaliśmy wspomniany piknik. Jednym z jego elementów będzie konkurs historyczny wiedzy o II wojnie światowej na terenie Gminy Radłów - tłumaczył Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka.

bitwa radlowska 2014 plakat

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę 7 września. O godz. 10.00 tradycyjnie uczestnicy obchodów wyruszą z rynku w Radłowie we wspólnym pochodzie na radłowski cmentarz parafialny, przystając przy monumencie „Bohaterów Września 1939 roku”, aby złożyć symboliczną wiązankę i odśpiewać „Rotę”, oddając tym samym hołd żołnierzom polskim, obrońcom radowskiej szkoły powszechnej, którzy broniąc tej placówki spłonęli w ogniu niemieckich miotaczy ognia. Umierając śpiewali „Rotę”.

Ginęli w płomieniach, śpiewając „Rotę”…

Niemcy postanowili zlikwidować ostatni bastion polskiego oporu w Radłowie. Za pośrednictwem megafonów, wezwali obrońców szkoły radłowskiej do poddania się. Obrońcy nie przyjęli wezwania. Wówczas Niemcy ponowili wezwanie grożąc spaleniem szkoły. Nawet i to ostrzeżenie zostało odrzucone przez polskich żołnierzy. Wówczas próbowano dojść do budynku szkolnego, od strony zachodniej, starając się zmiażdżyć opór Polaków. Próba nie udała się gdyż zaraz po oddaniu tylko kilku strzałów, Niemcy zostali wybici. Wówczas pod zasłoną pancerza czołgu, krocząc żołnierz niemiecki, zaczął palić szkołę miotaczem płomieni. Cały budynek ogarnęły dymy. Wewnątrz płonęły już ławy szkolne. Niemcy nie dali jeszcze za wygrane. Otworzyli dodatkowo jeszcze ogień z broni maszynowej i działek. Teraz już czuli się pewni, że pokonali Polaków. Z budynku szkolnego, dotkniętego pożarem, który ogarnął już całe wnętrze, dolatywał śpiew polskich żołnierzy: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród...” Słowa świadczące o wierności przysiędze złożonej Polsce, której dotrzymali, aż do ostatniego tchnienia (fragment wspomnień kpt. Stanisława Barysa).

bitwa radlowska 2014 3

O godz. 10.30 na cmentarzu parafialnym w Radłowie przy Kwaterze Żołnierzy Armii „Kraków”
odprawiona zostanie polowa Msza św. w intencji uczestników wrześniowych walk oraz ich rodzin. Zaraz po nich nastąpi ceremonia oficjalna, oddanie honorów poległym salwą honorową oraz złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem przy Kwaterze Żołnierzy Armii „Kraków”.

Ważnym momentem tegorocznych uroczystości będzie odsłonięcie o godz. 14.15 przy dawnym folwarku „Szatanówka - Radłów” obelisku upamiętniającego poległych tam żołnierzy Armii „Kraków”.

bitwa radlowska 2012 05
Natomiast o godz. 15.00 w Biskupicach Radłowskich rozpocznie się rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca fragment Bitwy Radłowskiej, mianowicie walki o zachodni przyczółek mostowy na rzece Dunajec.

bitwa radlowska 2014 5

- Rekonstrukcja jest wspólnym przedsięwzięciem Gminy Radłów, Powiatu Tarnowskiego, ale największy wkład finansowy w jej organizację ma Radłowskie Forum Rozwoju, poprzez fundusze pozyskane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W realizację inscenizacji zaangażowana jest cała społeczność Biskupic Radłowskich. W rekonstrukcji weźmie udział blisko 150 rekonstruktorów, a główny ciężar jej przygotowania wzięło na siebie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 z Krakowa, które realizowało wcześniejsze rekonstrukcje Bitwy Radłowskiej w 2009 i 2012 roku - mówił Burmistrz Zbigniew Mączka.

bitwa radlowska 2012 07

Bitwa Radłowska 7-9 września 1939 r.

W wyniku klęski w bitwie granicznej, w pierwszych dniach września 1939 r., Wojsko Polskie rozpoczęło odwrót w kierunku nowych miejsc ześrodkowań. Na południowo-zachodnim odcinku frontu Armia „Kraków”, dowodzona przez generała Antoniego Szyllinga, kierowała się na linię rzek Dunajca i Nidy. Żołnierze 6. Dywizji Piechoty generała Bernarda Monda i 21. Dywizji Piechoty Górskiej generała Józefa Kustronia z Grupy Operacyjnej „Boruta”, forsownym marszem zmierzali w stronę Dunajca, aby pod Bobrownikami i Biskupicami Radłowskimi przeprawić się na jego prawy brzeg i zająć nowe stanowiska obronne. Droga polskich żołnierzy do  biskupickiego mostu była daleka, a Niemcy byli coraz bliżej Radłowa.

bitwa radlowska zapowiedz 2013 2
Celem niemieckich oddziałów wydzielonych z 2. Dywizji Pancernej było przedostanie się na tyły wojsk polskich. Dnia 7 września o godzinie 16:30 niemieckie wozy bojowe były już na przedmieściach Radłowa. Doszło do wymiany ognia w wyniku, którego żołnierze polscy ewakuowali się w kierunku Biskupic Radłowskich. W mieście powstało straszliwe zamieszanie, pojawiła się panika i tłumy uchodźców, którzy kierowali się do mostu na Dunajcu.  Początkowo 4. pułk strzelców podhalańskich powstrzymywał niemieckie natarcie. Ostatecznie jednak w godzinach wieczornych Radów został opanowany przez nieprzyjaciela.

bitwa radlowska zapowiedz 03

W nocy z 7 na 8 września most w Biskupicach został wysadzony, aby na drugi brzeg nie przedostały się niemieckie czołgi. Żołnierze polscy kontynuowali, przy wsparciu mieszkańców Biskupic Radłowskich, dramatyczną przeprawę przez brody na rzece Dunajec. Biskupice zostały opanowane przez oddziały niemieckie. O świcie rozpoczęło się polskie natarcie w wyniku, którego żołnierzom 20. pułku piechoty i pułków podhalańskich udało się opanować teren wzdłuż drogi prowadzącej z Radłowa do Biskupic. Po kilkugodzinnej wymianie ognia natarcie polskie zostało jednak przerwane. Oddziały były zmuszone wycofać się w kierunku Niecieczy, Otfinowa i Wietrzychowic. Nadal trwały walki w centrum Radłowa. To walczyli żołnierze broniący ostatnich gniazd polskiego oporu, wśród nich bohaterscy obrońcy folwarku „Szatanówka” oraz budynku radłowskiej szkoły. Gdy kolejne próby zdobycia szkoły i nakłonienia polskich żołnierzy do kapitulacji zakończyły się niepowodzeniem, żołnierze niemieccy użyli miotaczy ognia. Spłonął budynek, a wraz z nim jego obrońcy.

bitwa radlowska zapowiedz 05

Bitwa radłowska trwała 48 godzin. Była największą bitwa stoczoną przez żołnierzy polskich z wojskami niemieckimi w tej części Małopolski. W Bitwie Radłowskiej o przeprawę przez Dunajec poległo prawdopodobnie 243 polskich żołnierzy, a około 700 zostało rannych. Jednak, co należy podkreślić, ponad 26 tysięcy żołnierzy polskich przekroczyło rzekę i mogło kontynuować dalszą walkę.

Obchodom 75. rocznicy Bitwy Radłowskiej potronuje Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt