dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Delegacja Powiatu Tarnowskiego po raz drugi uczestniczyła w węgierskim Święcie Chleba

szolnok 2014 miniOd 18 do 21 sierpnia w miejscowości Szolnok na Węgrzech odbywało się coroczne Święto Chleba. Uczestniczyła w nim delegacja Powiatu Tarnowskiego, na czele z Wicestarostą Tarnowskim Mirosławem Banachem, Radną Powiatu Tarnowskiego Magdaleną Szybilską oraz piekarzem Janem Błaszkiewiczem.

Delegacja z województwa Jász-Nagykun-Szolnok odwiedzi Powiat Tarnowski podczas XVI Dożynek Powiatu Tarnowskiego, które już w najbliższą niedzielę odbędą się w Cieżkowicach. Nową tradycją dożynek powiatowych jest wspólny wypiek „chleba przyjaźni-polsko-węgierskiej”, który powstaje ze zmieszanej mąki, przywiezionej z Szolnoka oraz z mąki, będącej efektem pracy rolników z terenu Powiatu Tarnowskiego.

szolnok 2014 1

Święto Chleba na Węgrzech wiąże się z bezpośrednio ze Świętem Stefana, najważniejszym narodowym świętem węgierskim, obchodzonym 20 sierpnia, na cześć pierwszego króla Węgrów.

szolnok 2014 2
Podczas Święta Chleba wypiekany jest „chleb regionów Karpat”. W jego wypieku uczestniczą delegacje z państw, których tereny w minionych wiekach historii należały do państwa węgierskiego. Bezpośrednio, poza Węgrami są to: Słowacja, Ukraina, Rumunia, Serbia. W krajach tych do dzisiejszego dnia zamieszkują duże skupiska ludności węgierskiej.

szolnok 2014 3

Delegacja Powiatu Tarnowskiego była jedyną delegacją zagraniczną, uczestniczącą w tym święcie. Jak podkreśla Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, jest to znaczące wyróżnienie zarówno dla Powiatu Tarnowskiego, ale i również dla Polaków.

szolnok 2014 7
- Jako „bracia” jesteśmy zaproszeni do tego wspólnego obrzędu wypieku „chleba regionów Karpat”. Jest to dla nas zaszczyt. Jesteśmy wdzięczni władzom województwa Jász-Nagykun-Szolnok za ten gest przyjaźni - tłumaczy Wicestarosta Mirosław Banach.

szolnok 2014 6

Delegacja Powiatu Tatnowskiego z Wojewodą Jász-Nagykun-Szolnok Szandorem Kovaczem

Piekarzy ziemi tarnowskiej podczas Święta Chleba reprezentował Jan Błaszkiewicz z Piekarni „Błajan”.

szolnok 2014 2 4

Chleb, który powstał podczas tegorocznego wypieku ważył przeszło 200 kg. Był on tradycyjnie przewiązany flagą narodową Węgier.

szolnok 2014 5