dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Powiatowe święto plonów i „chleb przyjaźni polsko-węgierskiej” tym razem w Ciężkowicach

kon doz 2014 miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, jakie organizowane są w ciągu roku przez urząd, czyli Dożynki Powiatu Tarnowskiego. W bieżącym roku odbędą się one już po raz szesnasty, a ich gospodarzem jest Gmina Ciężkowice. Dożynki, zaplanowane na niedzielę 31 sierpnia, poprzedzi wypiek „chleba przyjaźni polsko-węgierskiej”, który będzie rozdawany podczas święta plonów.

W konferencji uczestniczyli Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach oraz Burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz.

kon doz 2014 4
- Ciężkowice to idealna gmina na dożynki powiatowe. Bardzo cieszymy się, iż właśnie w tym roku właśnie tam będziemy mogli obchodzić nasze święto plonów - mówił podczas konferencji Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

kon doz 2014 1
- Podczas XVI Dożynek Powiatu Tarnowskiego po raz pierwszy wręczymy tytuł oraz nagrodę dla najlepszego sołtysa powiatu. Konkurs, który jest organizowany we współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Sołtysów, Kołem Powiatu Tarnowskiego, odbywa się z mojej inicjatywy. 11 gmin wystawiło swoich kandydatów, a laureata poznamy podczas dżonek w Ciężkowicach - tłumaczył Starosta.

W tym roku po raz drugi w Powiecie Tarnowskim, podczas dożynek gościć będzie delegacja z Jász-Nagykun-Szolnok na Węgrzech. Wizyta stanie się okazją do wspólnego wypieku „chleba przyjaźni polsko-węgierskiej”, który powstaje ze zmieszanej mąki, będącej efektem pracy rolników z Polski i Węgier.

kon doz 2014 2

Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach gościł w Szolnok podczas tradycyjnego Święta Pieczenia Chleba Regionu Karpat.

- To jest wyjątkowe wyróżnienie dla Powiatu Tarnowskiego, że tam jesteśmy. Święto Pieczenia Chleba Regionu Karpat związane jest z kultem św. Stefana na Węgrzech. Chleb, który powstaje podczas tego święta nazywa się „chlebem regionów Karpat”, z tego względu, że wiąże się ono z obywatelami węgierskimi, którzy, po zmianach historycznych, zaistniałych w wyniku obu wojen światowych, są obecnie mieszkańcami Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Serbii i oczywiście Węgier. Nasz delegacja, jako jedyna gościła tam spoza tych krajów i uczestniczyła w tym obrzędzie. Największy chleb, który powstał w tym procesie, a zarazem obrzędzie pieczenia miał pond 200 kg wagi - mówił Mirosław Banach

- Tradycja pieczenia „chleba przyjaźni polsko-węgierskiej”, którą zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku, jest swoistym podziękowaniem za to wyróżnienie - podkreślał Wicestarosta Tarnowski.

kon doz 2014 3

Burmistrz Ciężkowic uzupełnił, iż nad całością przebiegu tegorocznych dożynek powiatowych czuwać będzie Koło Gospodyń Wiejskich z Ciężkowic.

- Gmina Ciężkowice jest gminą o charakterze turystyczno-rolniczym. Na naszym terenie jest również kilka zakładów, które świadczą usługi na rzecz mieszkańców gminy, ale nie tylko. Z rolnictwem związane są bezpośrednio dwa duże zakłady. Wszystkim rolnikom oraz pracownikom zakładów pracujących na rzecz rolnictwa, będziemy podczas dożynek dziękować, gdyż dzięki ich wysiłkowi, nie zabraknie nam na co dzień chleba i innych produktów rolnych - mówił Burmistrz Jurkiewicz.

Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach podzielił się również z obecnymi na konferencji dziennikarzami mediów loklanych i regionalnych, przywiezionym z Szolnoka i upieczonym tam „chlebem regionów Karpat”.

kon doz 2014 5

Program XVI Dożynek Powiatu Tarnowskiego przedstawia się następująco:

Ciężkowice, niedziela - 31 sierpnia

Kościół pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Ap. w Ciężkowicach

Godz. 12.30-13.00 - Przyjazd grup wieńcowych na plac kościelny w Ciężkowicach
Godz. 13.00-14.00 - Uroczysta Msza Św. Dożynkowa
Godz. 14.15-14.30 - Przemarsz grup wieńcowych i zespołów artystycznych do Amfiteatru Letniego

Amfiteatr Letni w Ciężkowicach

Godz. 14.30-14.45 - Koncert Orkiestry Dętej z Ciężkowic
Godz. 14.45-15.15 - Obrzęd dożynkowy - Kapela Ludowa Pogórzanie
Godz. 15.15-15.30 - Powitanie gości, oficjalne wystąpienia
Godz. 15.30-17.30 - Gminny i Powiatowy Przegląd Wieńca Dożynkowego