dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Święto Pojednania i Odpust na Jamnej

jamna 2014 mini15 sierpnia na Jamnej odbyły się tradycyjne uroczystości Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego. Na ich program złożyła się ceremonia na placu przed pomnikiem upamiętniającym poległych partyzantów i mieszkańców Jamnej. Główną częścią obchodów była odpustowa Msza Św., celebrowana między innymi przez dominikanina Ojca Jana Górę, po której uczestnicy uroczystości udali się na festyn integracyjny.

jamna 2014 1
- Spotykamy się po raz kolejny tutaj na Jamnej, przed obliczem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, aby uczestniczyć w obchodach Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego. Te spotkania religijno-patriotyczne stały się już tradycją. Na ten czas Jamna staje się centrum Powiat Tarnowskiego i całego regionu. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję Ojcom Dominikanom z ośrodka duszpasterskiego tutaj na Jamnej, za to że dbają o to miejsce zarówno jako gospodarze ci ziemscy, jak i duchowi. Wasza posługa ubogaca nas wszystkich i czyni nas lepszymi ludźmi - mówił Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

jamna 2014 2
- W bieżącym roku Ojciec Jan zachęca nas również do spojrzenia w przyszłość. Jamna ma budować przyszłość, pamiętając i jednocześnie uprawiając pamięć, jak mówił wybitny tarnowianin Roman Brandstaetter. Ma czynić to poprzez budowanie nadziei i ukazywanie pozytywnych rezerw tkwiących w Chrześcijaństwie - podkreślił w swoim wystąpieniu Starosta.

jamna 2014 3
W części oficjalnej przemawiali również O. Jan Góra oraz Burmistrz Zakliczyna Jerzy Soska. Część oficjalną uroczystości zakończyło złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów przy jamneńskim pomniku.

jamna 2014 4
jamna 2014 5
Po odpustowej Mszy Św. odbył się festyn, podczas którego nie zabrakło zabaw integracyjnych oraz wspólnego wykonania Poloneza na jamneńskich łąkach. Serwowana była również grochówka Starosty Tarnowskiego.

jamna 2014 6
W czasie Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego Ośrodek Duszpatserski Ojców Dominikanów na Jamnej jest miejscem, do którego przybywają turyści między innymi z Poznania, Wrocławia, Krakowa, Bydgoszczy i Warszawy. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli również Parlamentarzyści: Urszula Augustyn, Michał Wojtkiewicz oraz Edward Czesak.

jamna 2014 7